Yurt Dışına Giden Öğrenci Sayısında Büyük Artış

Yurt Dışına Giden Öğrenci Sayısında Büyük Artış

Yurt dışında lisansüstü öğrenimi için MEB (Milli Eğitim Bakanlığı) tarafından düzenlenen YLSY Sınavı’na başvurular %26 arttı.

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Yusuf Büyük konuyla ilgili: “Yaklaşık 12 bin başvuran öğrenci arasından ALES puanına göre 3 bin 400 öğrenci mülakata çağrıldı, 1100 öğrenci başarı gösterdi.  Bu yıldan başlamak üzere üniversiteler adına doktora için yurt dışına öğrenci gönderdik. Öğrencilerle beraber yurt dışına gidecek eş ve çocuklarının sağlık harcamaları da bakanlık tarafından karşılandı. Öğrencilerin döndüklerinde alanlarında göreve başlamaları konusunda bir takım düzenlemeler yaptık.” ifadelerinde bulundu.

Yurt dışında okumak isteyen öğrencilerin vakıf ve devlet üniversitelerine yönlendirilebileceği belirtilerek, bu doğrultuda önlemler alınması gerektiği vurgulandı. Bu arada, yurt dışındaki üniversitelerde öğrenim görmek isteyenlerin, Türkiye’de denklik belgesi alabilmesi için okudukları üniversitenin YÖK tarafından tanınması gerekiyor. Ayrıca, yurt dışında okuyanların öğrenciliklerinin tanınması için gerekli belgeleri hazırlayarak Milli Eğitim Bakanlığı’na başvurması isteniyor. Yurt dışındaki örgün öğrenim yapan üniversitelere devam eden öğrenciler “özel öğrenci” olarak tanımlanıyor ve resmi işlemler bu çerçevede yürütülüyor.