Almanya'da Staj İçin Schengen Vizesi

Almanya'da Staj İçin Schengen Vizesi

Eğer staj arayışın bittiyse ve staj göreceğin Almanya’daki bir firmadan kabul mektubun geldiyse artık yapman gereken tek bir şey kalıyor. O da Almanya Schengen vizesi başvurusu.

Öncelikle ben kimim?

Süleyman Demirel Üniversitesi Endüstri Mühendisliği(2019) bölümü mezunuyum. Şu anda Almanya’da Erasmus stajımı tamamlamaktayım. Bu başlıkta sizlere de yardımcı olabilmek adına, Almanya stajı için Schengen vize sürecine değineceğim.

Kimler Schengen vizesine başvurmalı?

Almanya Schengen vizesi 90 gün ile sınırlıdır. Eğer staj seyahat planın 90 günden az ise; evet, Almanya Schengen vizesine başvurmalısın.

Başvurumu ne zaman ve nereden yapmalıyım?

Gideceğin tarihten 180 günden az bir süre kaldıysa artık vize başvurusunda bulunabilirsin. Bunun için öncelikle iDATA’dan online ücretsiz vize randevunu almalısın. iDATA, Türkiye’de Almanya ve İtalya vize başvurusu için resmi olarak yetkilendirilmiş kuruluştur. https://randevu.idata.com.tr/ sitesinden online randevunu oluşturabilirsin.

Online randevuda öncelikle seyahat bilgilerini girmen gerekiyor. Randevunu ikamet ettiğin şehre bağlı iDATA ofisinden alman gerekiyor. Eğer ikamet ettiğin şehirde iDATA ofisi bulunmuyorsa sana en yakın olan iDATA ofisine başvurmalısın. iDATA’nın sitesinde haritadan seçim yaptığında sana en yakın iDATA ofisini göstericek. Bunun dışındaki şehir seçimleri için senden dış şube hizmet ücreti talep edilir.

Daha sonra kişisel bilgilerini de girdikten sonra iDATA sana uygun tarih ve saatleri gösterecek. Randevunu, belgelerin hazır olacağı tarihe göre alman gerekiyor. Benim belgeleri toparlamam en fazla 2 haftamı almıştı. Buna göre sen de uygun bir tarih belirleyebilirsin.

Online randevu oluşturuldu. Sırada Almanya Schengen Vizesi için gerekli belgeler?

 • Pasaport
 • 6 aydan eski olmayan biometrik fotoğraf
 • Başvuru Formu

iDATA’nın sitesinden ulaşabileceğin Başvuru Formunu eksiksiz doldurman ve imzalaman gerekiyor.

 • Seyahat Sağlık Sigortası

Ben yurtdışı seyahat sağlık sigortamı İş Bankasından halletmiştim. İş Bankası hesabım da olduğu için işimi 15 dakika kadar kısa bir sürede hallettim. Bunun için yaklaşık 220 Türk Lirası kadar İş Bankası hesabımdan ödedim. Siz yine diğer bankaları da araştırabilirsiniz. Hemen hemen hepsi birbirine yakın.

 • Not: Vize Harcı yok

Erasmus Stajı kapsamında gidiyorsanız vize harcından muafsınız.

 • Staj Belgesi

Türkiye’deki üniversiteden staj göreceğinize dair belge, bu belgeyi size eğitim kurumunuzdaki erasmus koordinatörünüz sağlıyor.

 • Staj Sözleşmesi

Staj yapılacak kurumla yapılan sözleşmeniz, yani ‘’Learning Agreement for Traineeships’’ belgeniz. Okulunuzun erasmus sayfasından bu belgeye ulaşabilirsiniz.

 • Öğrenci Belgesi
 • Burs veya Hibe Belgesi

Erasmus Koordinatörünüzün size yollayacağı Erasmus Hibe Belgeniz,

Eğer staj yapacağınız yerden ücret alacaksanız miktar ve dönemini gösteren belge,

Eğer almayacaksanız size sponsor birisini göstermeniz gerekiyor. Bu ailenizin bir üyesi olabilir. Ben babamı göstermiştim. Bunun için babam bir dilekçe yazıp imzaladı. Ve babamın maaş bordrosu, banka hesap bilgileri gibi belgeleri de ilgili yerlerden teslim aldık.

 • iDATA Koordinasyon Ücreti

177TL

 • Uçak Rezervasyonları

Gideceğiniz tarihe göre uçak rezervasyonu yapmanız veya bilet almanız gerekiyor. Bilet almak vize durumuna göre riskli olacağından herhangi bir hava yolu şirketinden gidiş-dönüş uçuş rezervasyonu oluşturmanız yeterli olacaktır.

 • Kalacak yer belgesi

Eğer kalacağınız yer belliyse, bunu gösteren bir belge sunmanız vize alım sürecinizi kolaylaştıracaktır.

Randevu Günü

Randevu tarihinizde belgelerinizi eksiksiz bir şekilde götürürseniz vize alımında herhangi bir problem yaşamazsınız. Belgelerinizi fotokopi çektirmeyi unutmayın.

Belgelerinizi teslim ettiniz. Vize ücretini ödediniz, parmak izi kaydınızı verdiniz.  Artık sadece pasaportunuzu beklemeniz gerekiyor. Tatil günlerine göre pasaportunuzun gelme tarihi uzayabilir. Benim Noel tatilinden dolayı pasaportum 2 haftada elime ulaşmıştı.

Umarım bu bilgiler vize alım sürecindeki arkadaşlara faydası dokunur ve vizeniz olumlu sonuçlanır.  Aklınıza takılan diğer sorular için ulaşabilirsiniz..