Erasmus Yaparken Gezmek

Erasmus Yaparken Gezmek

Erasmus+ her ne kadar bir öğrenim/staj tecrübesi olsa da, yapıldığı sırada insana gezmek için mükemmel fırsatlar sunuyor. Eğer Erasmus tecrübesi ile gezi tecrübesini birleştirmiyorsanız Erasmus’tan yeterince faydalanamamışsınız demektir. Bu yazımda size Erasmus+ programıyla staj yaparken bu hafta sonu gerçekleştirdiğim küçük turumdan bahsedeceğim.

İlk Olarak Ben Kimim?

Ben Yaman Hakçı, TOBB Üniversitesi İşletme ve Uluslararası Girişimcilik bölümlerinden çift anadal öğrencisiyim ve Erasmus + programıyla Almanya’nın Düsseldorf şehrinde Teknoworld GmbH’da staj yapıyorum. Düsseldorf’ta yaşamak gezmek için çok avantajlı çünkü Almanya’nın Batı sınırına yakın olduğu için Fransa, Belçika ve Hollanda gibi ülkelere oldukça kısa sürede ve uygun fiyata seyahat edebiliyorsunuz.

Erasmus Yaparken Gezmek için Gezi Rotası

Geçtiğimiz hafta Perşembe Akşamı yola çıkarak üç günlük küçük bir tur yaptım ve gezimin rotası şu şekilde ilerliyor. Düsseldorf => Paris => Strasbourg => Basel => Düsseldorf.

Perşembe sabahı BlaBlaCar uygulamasından Paris’e 15 Euro’ya bilet buldum ve iş yerimden cuma günü için izin alarak perşembe akşamı yola çıktım. Çıktığımda dönüş biletimi almamıştım ve bu mini turu yolculuğum sırasında hazırladım. BlaBlaCar sürücümle yaptığım yolculuk Avrupada ilk araba yolculuğumdu ve oldukça keyifliydi. Pasaportunuzu göstermeye bile gerek kalmadan ülke değiştirmek Avrupa vatandaşı olmayan biri için oldukça şaşırtıcı oluyor.

Paris

Paris’e akşam saatlerinde vardım ve güzel bir akşam yemeği yedikten sonra arkadaşımın evinde kaldım. Paris’e giderseniz yemek yemeden önce oturacağınız restoranın menüsünü mutlaka incelemenizi tavsiye ederim çünkü fiyatlar Avrupa ortalamalarının çok üstünde.

Cuma günü uyandıktan sonra ilk olarak Montmartre’a gittim. Şehri tepeden görmeniz için üst katına çıkmanızı mutlaka tavsiye ederim ancak 300 basamak çıkmaya hazır olun! Montmartre’den sonra Eyfel Kulesi’ne gittim. Paris’e cuma günü gitmek sizi ciddi bir masraftan kurtarabilir çünkü Louvre Müzesi cuma öğleden sonraları 26 yaşın altındaki gençlere ücretsiz. Ben de cuma akşamımı Louvre’da geçirdikten sonra Omio uygulamasını kullanarak Strasbourg’a tren bileti aldım ve arkadaşımla birlikte yola çıktım.

Strasbourg

Strasbourg, Fransa ile Almanya sınırında bulunan küçük ve tarihi bir şehir. Eski evlerinin mimarisi ve kanallarıyla ünlü. Geceyi arkadaşımın ailesinin evinde geçirdikten sonra sabah Petite France bölgesindeki kanalları ve tarihi ahşap evleri gezdik. Öğleden sonra ise Strasbourg Katedrali’ni gezdim ve akşam arkadaşımın arkadaşları ile tanışıp yemek yedim. Fransızlar oldukça cana yakın ve misafirperver insanlar. Dönüş bileti ararken yakındaki şehirlerden olan dönüş trenlerine de bakıyordum ve Basel’den trenle gitmenin 5 Euro daha ucuz olduğunu gördüm. Strasbourg’dan BaseL’e trenle geçmek de 5 Euro idi, bu yüzden bedavaya bir ülke daha görmek için dönüş biletimi Basel’den aldım.  Pazar sabahı tren garından Basel’e bilet alıp yola çıktım.

Basel

Basel İsviçre’nin kuzeybatısında yer alan bir sınır şehri. Öğleden önce Basel Manastırını gezdim ve öğlen yemek yemek için kanalların yanındaki parka oturup yemek yedim. İsviçre’nin çok pahalı olduğunu bildiğim için yanımda sandviç getirmiştim. Size de İsviçre’de iken restoranlara oturmamanızı tavsiye ederim çünkü fiyatlar Almanya ve Fransanın 2 katından daha yüksek. Öğleden sonra şehri turladım ve akşam tren garına geçtim. Deutsche Bahn trenine binerek 4.5 saatlik bir yolculuk sonrasında mini turumu sonlandırdım.

Şimdi sizin de gezmek için kullanabileceğiniz uygulamalardan birazcık bahsedeyim.

Gezmek için gerekli uygulamalar

Omio: Her türlü seyahat aracı ile en uygun seçenekleri size listeleyen çok kullanışlı bir uygulama.

FlixBus: Avrupa’nın en ünlü ve ucuz otobüs şirketi.

BlaBlaCar: İnsanlarla şehir değiştirirken araç paylaşabileceğiniz bir uygulama.

TripAdvisor: Gittiğiniz şehirlerde gezebileceğiniz yerleri ve restoranları puanlayan kullanışlı bir uygulama.

Skyscanner: En uygun uçak biletlerini bulabileceğiniz uygulama. Örnek vermek gerekirse üç hafta sonrası için Milano’ya 20 Euro’ya gidiş dönüş bileti aldım!