Schmalkalden'da Erasmus

Schmalkalden'da Erasmus

Merhaba. Ben Rumeysa Özdemir. Süleyman Demirel Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümü mezunuyum. Bu yazıda 2018 yılı bahar döneminde yaptığım Schmalkalden Erasmus + Öğrenim Hareketliliği hakkında tecrübelerimi paylaşacağım.

Kalacak Yer

Erasmus+ öğrenim programımı Almanya‘nın Thüringen eyaletinde Schmalkalden Üniversitesi’nde gerçekleştirdim. Vize işlemlerimi hallettim ve sıra kalacak yer ayarlamaya geldiğinde iki farklı yurt vardı. Tercihimi kampüsün içinde olan Blechhammer 9b Haus tan yana kullandım. Bu yurda aylık 180€ ücret ödedim. Bir daire; 3 oda, mutfak ve banyodan oluşuyor. Benim oda arkadaşlarımdan biri Brezilyalı değişim öğrencisi, diğeri ise Vietnamlı yüksek lisans öğrencisiydi. Yurt tercihimden çok memnun kaldım. Eğer Schmalkalden Üniversitesi’ne gelecek olursanız kaldığım yurdu tavsiye ederim çünkü diğer yurt kampüse uzak olduğu için soğuk havalarda işkenceye dönüşebilir.

Ders Seçimi

Ders seçimi yapmadan önce öğrenci kartımın çıkmasını bekledim ve sonra okulun öğrenci sisteminden derslerimi seçtim. Çok sorulan sorulardan biri de dersleri saydırdın mı olduğu için yazıyorum. Evet saydırdım fakat seçmeli olan derslerime sayıldı. Sonraki sene de zorunlu derslerimi alıp mezun olmuş oldum.

Schmalkalden

Schmalkalden çok küçük ve şirin bir yer. Okul ile çarşı arası yaklaşık yürüyerek 20 dakika. Okulun yakınında ise Lidl, ALDI, Edeka marketleri ve Mcdonals var. Ben büyükşehirde yaşadığım için ilk defa küçük bir kasabada yaşamayı deneyimlemiştim ve her gün aynı insanları görmek selamlaşmak yüzlerin tanıdık gelmesi bana çok iyi gelmişti. Yurdun altında küçük de olsa bar var ayrıca kampüste yemekhane var.

Schmalkalden’da sıkılırsanız farklı yerlere de ücretsiz gidebilirsiniz çünkü öğrenci kartınızı aldığınız zaman eyalet içinde ulaşım ücretsiz oluyor hatta biz öğrenci kartımızla Louvre müzesine bile ücretsiz girmiştik. Sadece öğrenci kartına yaklaşık 110€ gibi bir ücret ödüyorsun o kadar. Biz genellikle Schmalkalden’e trenle 1.5 saat uzaklıkta olan Erfurt’a gidiyorduk. Gündüz gezileri dışında gece hayatı içinde Erfurt’u tercih ettiğimiz oldu.

Haziran ayında okulda festival oluyor adı Schmalimpics. Gündüz çeşitli yarışmalar, müsabakalar oluyor akşam ise konser ve eğlence.

Açıkçası Erasmus için Almanya’ya gelirken insanlar bana neden Almanya’yı tercih ettin ordaki insanlar soğuk eğlenemeyeceksin keşke Polonya’ya gitseydin gibi şeyler demişlerdi fakat ben gerçekten Schmalkalden’da çok eğlendim, güzel vakit geçirdim ve iyi arkadaşlar edindim.

Geziler

Schmalkalden iyi güzel de başka yerlere gitmedi mi acaba diye düşündüğünüzü düşünüyorum. Aldığım derslerin çoğunda derse girme zorunluluğu vardı bu yüzden gezilerimi hep ders programıma göre ayarladım. Derslerime rağmen yaklaşık 15 şehire gitme fırsatım oldu. Yani bu konuda da sıkıntı yaşamadım gitmek istediğim her yere gidebildim.

Son olarak Almanya’da geçirdiğim bir dönem boyunca farklı kültürlerle ilgili birçok şey öğrenip, ön yargılarımın çoğunu yıkıp en önemlisi kendimi de anlamaya başladığım bir dönem oldu. Herkese bu deneyimi tavsiye ederim neresi olursa olsun kendinize birçok şey katacağınızdan emin olabilirsiniz.