Almanya'da Staj Tecrübesi

Almanya'da Staj Tecrübesi

Ben Bircan Pullu. Sakarya Üniversitesi Çeviribilim bölümü Yüksek Lisans öğrencisiyim.  Almanya’da Erasmus+ Staj Hareketliliği programından 2018-2019 dönem öncesi yaz sezonunda 2 ay yararlandım. 2 yıl önceki şartlar ile günümüz şartlarının aynı olmadığını en başta belirtmeliyim.

Almanya’da Staj yapmak için Erasmus’a gitmeye nasıl karar verdiniz? Bu süreçte neler yaşadınız?

Erasmus’u liseden beri biliyordum. Lisede de bunun eşdeğeri olarak Comenius projesi var. Lisedeyken de bu programla İngiltere’ye gidecektim ama okul değiştirmek zorunda kaldım ve programdan yararlanamadım. Üniversitemin ilk senesinde Erasmus sınavına girip kazandım ve bir dönem boyunca Macaristan’da Öğrenim Hareketliliği’nden yararlandım. Doymadığım için tekrar sınava girip bu sefer Staj Programı’ndan yararlandım yine kazanarak firmamıza geldim.

Erasmus’a gideceğiniz ülkeyi ve okulu nasıl belirlediniz ve ne kadar kaldınız?

Öncelikle Almanca konuşulan bir ülkeye gideceğimi belirledim çünkü kendi bölümüm Çeviribilim olduğu için Almanca’mı geliştirmem gerektiğinin farkındaydım ve kendi bölümümüzün zorunlu stajı da var ikisini aradan çıkarmayı planladım. Erasmus için staj yeri bulmak öncelikle ayrı bir problem baştan uyarmak isterim. Bir sürü firmaya CV ve Motivation Letter göndereceksiniz. Dönmeyenler olacak, dönenler olacak. Dönüp red yiyeceğiniz olacak. Securitim firmasına açıkçası başlarda önceliği vermemiştim. Çünkü tamamen gönüllü bir çalışma olduğu için açıkçası cebimde tutuyordum. Görüştüğüm anlaştığım iki üç firma vardı ama süreci zorlaştırıyorlardı. Örneğin; kalacağım yeri onlar uğraşmamı istiyorlardı ve kısıtlı bir sürem vardı. Fakat şirketimiz kalacak yer bulma konusunda da yardımcı olduğu için bir an önce belgelerimi hazırladım. Ardından da vize başvuru sürecim başladı.

Giderken yanınızda neler götürdünüz?

5 Haziran gidiş tarihimdi. Havalar ısınmaya başlayacağını düşündüğümden yazlık kıyafetlerimi götürmüştüm. E tabii ki malum Almanya! Yazın da hava 13-14 derecelere düşebiliyor. Bu sebeple kışlık da almıştım 3-5 tane. Almanızı tavsiye ederim her ne kadar benim gittiğim dönemde Almanya son yüzyılın en sıcak yazını geçirmiş olsa da :’’)

Uyum sağlama sürecinde neler yaşadınız?

Şirketimizin bulunduğu eyalet çok fazla Türk’ün yaşadığı bir eyalet bu sebeple yabancılık çekmeniz neredeyse imkansız. İllaki ilk başlarda bir bocalıyorsunuz ama bir haftaya kalmadan alışıyorsunuz.

Hibenizi ne zaman aldınız? Aldığınız hibe ihtiyaçlarınız karşıladı mı? Para transferini nasıl gerçekleştirdiniz?

Hibem döndükten sonra yatacağı için hibem yatmadan gittim. Tabir-i caizse kendi cebimden yedim. Ama yeni hibelerle ihtiyacınızın büyük bir kısmını karşılayıp rahat rahat geçinebilirsiniz. Para transferi için de TEB Bankası’nı ya da Ziraat Bankası’nı öneriyorum. TEB hiç kesim yapmıyor ve Ziraat de çok az bir kesinti yapıyor.

Şehir içi ulaşım olanağı nasıl?

Şehir içi ulaşım göreceğinizin en en üst seviyesinde. Almanya’ya gelip sokakta kaldım derdiniz olmayacaktır. Gece 1-3 arası ulaşım bulmak sıkıntı biraz. Lakin haftasonları da bu saatlerde ulaşım var. Neredeyse heryere tren ile gidiyorsunuz. Otobüse 2 ayda maksimum 3 kere binmişimdir. Gelmeden DB Navigation uygulamasını indirmenizi öneririm. Dilediğiniz yere nasıl gidebileceğinizi bu uygulama üzerinde görebilirsiniz.

Almanya’da Staj süresince bulunduğunuz ülkede hangi şehirlere gittiniz?

Şirketimiz Nord-Rhein Westfalen eyaletinin Essen şehrindeydi. Essen çok şirin bir şehir. Ama eyalet içinde tartışmasız en sevdiğim şehir Düsseldorf’tur. Hem eyaletin başkenti hem birçok şeyin merkezi olduğu için Altstadt’ta gezinmek bile emin olun size yetecektir. Eyalet içinde ise mutlaka Hattingen ve Kettwig’e gitmenizi öneriyorum adeta masallardaki köyler gibi. Hibem olmadığı için diğer eyaletlerdeki şehirlere gidemedim kısıtlı bütçem olduğundan dolayı. Yine sizlere bir öneri olarak Berlin ve Hamburg’u gezmeyi öneririm.

Almanya’da Staj sürecince hangi ülkelere ve şehirlere gittiniz? Mutlaka gidilmesi gereken yerlerin nereler olduğunu düşünüyorsunuz?

Şirketimiz kendi içinde çeşitli etkinlikler yaparak onların sayesinde ekstra 3 ülke daha görmüş oldum. Şirket ile Hollanda, Belçika ve Lüksemburg’a gittim. Bu üç ülkeden en en güzeli bence Belçika’ydı. Amsterdam’ın çok abartıldığı görüşündeyim seveceksiniz ama bir Belçika olmayacaktır.