YLSY (MEB Bursu) Hakkında

YLSY (MEB Bursu) Hakkında
Photo by Baim Hanif / Unsplash

Yurt dışında lisansüstü öğrenimi görmek üzere gönderilecek öğrencileri seçme ve yerleştirme (YLSY) olarak açılımı yapılan, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen bir bursluluk programı. MEB Bursu olarak da bilinen bu burs, yurt dışındaki en iyi üniversitelerde tam burslu olarak yüksek lisans ve doktora yapabilme imkanı sunuyor. Mezun olunan alanlara göre, dünyanın birçok ülkesinde tercih yapabilmesini sağlıyor.

YLSY Bursuna başvuru şartları nedir?

Bu bursluluk programına başvurmak isteyen adaylar, ALES puanlarıyla ÖSYM sistemi üzerinden başvuru gerçekleştirebilirler. Başvurmak için:

· Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak

· En az lisans mezunu olmak

· 30 yaşını doldurmamış olmak

· Lisans mezuniyet ortalaması 4 üzerinden 2,50 ya da 100 üzerinden en az 65 olması

· ALES’ten 70 puan alınması ve ALES puanının geçerlilik süresini yitirmemiş olması

· Erkekler için askerlikle ilişiğin olmaması

· Sağlık durumu yurt dışında eğitim almaya ve Türkiye’nin her yerinde çalışabilmek

gibi belirli şartlar gerekiyor.

Bu şartları karşılayan; Ales puanları ve lisans not ortalamaları göz önüne alınarak üstünlüğü olan adaylar, ilan edilen kontenjan sayısının üç katı kadar ÖSYM tarafından sözlü mülakata çağırılıyor. Sözlü sınavda alan bilgisine hakim olan, iletişim becerileri güçlü olan, bilimsel gelişmelere açık ve akademik çalışmalara yatkın olan adaylar komisyon tarafından değerlendiriliyor.

Sözlü mülakattan sonra adaylar, sözlü sınav puanı ve ALES puanının %40’ı ile mezuniyet not ortalamalarının geri kalan %20’si ile hesaplanan toplam YLSY puanı 70 ve üzeri olduğunda ÖSYM sistemi üzerinden yurt dışında eğitim alacakları en fazla 30 kurum tercihinde bulunabiliyorlar.

Bursu alacak adaylar belirlenirken dil yeterlilik şartı aranmıyor. YLSY bursu almaya hak kazanan adaylar eğer dil yeterliliklerini karşılayamıyorsa yurt içindeki üniversitelerde 12 ay dil eğitimi için ya da gerekli görülmesi halinde yurt dışında en fazla 6 aylık olmak üzere MEB’in belirlemiş olduğu kurumlarda dil eğitimi alması sağlanıyor.

YLSY Bursu Neleri Kapsıyor?

· Yurt dışındaki okul ücretlerin tamamı,

· Yurt içi ve yurt dışı ulaşım giderleri,

· Yurt içi ve yurt dışı sağlık masrafları,

· Sınav ücretleri,

· Kırtasiye giderleri,

· Aylık burs ödemesi

gibi birçok eğitim harcamaları bu burs tarafından karşılanıyor.

Eğer yeterli dil puanına sahip değinilse, YLSY yurt dışında 6 aya kadar yabancı dil öğrenimi masraflarını burs kapsamı içerisinde karşılama imkanı sunuyor.