Almanya’nın İkinci El Sitesi

Almanya’nın İkinci El Sitesi

Almanya’ya erasmus stajına veya öğrenimine geldiğinizde ihtiyacınız olan eşyalar için kullanabileceğiniz Almanların kullanmadığı eşyaları satarken en çok kullandıdğı ebay-kleinanzeigen.de/ sitesini anlatacağım.eBay Kleinanzeigen Almanya'daki en büyük çevrimiçi seri ilan portalıdır. Tüm yerel eBay ilanlarının satışından sonra, eBay'in yüzde 33'lük hisseye sahip olduğu Norveçli Adevinta şirketine aittir.  Portal esas olarak yerleştirilen reklamlar ve reklamlardan elde edilen gelirlerle finanse edilmektedir. Sadece Almanya’ya özgü olan bu sitede noraml eBay’den farklı olarak genel olarak satıcılar değil kullanıcılar var ve ihtiyacı olmayan eşyaları bazen ücretsiz bazen ise pazarlığa açık bir şekilde sergiliyorlar. Birbirinden ucuz binlerce çeşit ürün olan bu siteden bu hafta bir valiz aldım. Daha doğrusu bir valiz alacaktım. İlanda gösterilen valiz en büyük boy valizdi ve 20 euro bir fiyatı vardı. Yanındaki açıklamalara pek dikkat etmeden kullanıcıyla anlaştım ve Wuppertal’den bir saat uzaktaki Hagen’den valizi almaya gittim. Nezih ve lüks bir mahalle olan yere ulaştığımda adam bana tam 12 tane çanta ve valizi toplamda 20 euroya verdi. Bu ve bunun gibi bir sürü örnek bu sitede mevcut. Zaten ihtiyacı olmayan şeyleri normalde olacağından çok daha ucuz bir fiyata veriyorlar. Eğer erasmus yapacak olursanız bu site bir sürü ihtiyacınızı karşılayabilir.

  • Bir şey satarsam veya alırsam eBay Kleinanzeigen herhangi bir ücret alır mı?

Prensip olarak, ne özel satıcılar ne de ticari bayiler için satış komisyonu yoktur. Bir reklam 60 gün boyunca yayınlanır ve bu süre içinde sağlayıcı tarafından uzatılabilir, silinebilir veya devre dışı bırakılabilir. Bir kere süre uzatmak da ücretsizdir.

Size ücrete tabi ek seçenekler sunuyorlar. Örneğin, reklamınızı tanıtmak için fırsatları kullanabilirsiniz. Bunlar elbette zorunlu değil. Bazı kategorilere kaç tane reklam yerleştirebileceğiniz konusunda da kısıtlamalar vardır. Örneğin. Örneğin, "Emlak" veya "Araba, Bisiklet ve Tekne" kategorisinde, halihazırda ikiden fazla reklam vermişseniz yenileme ücreti uygulanır.

  • Nasıl ödeyebilirim?

Güvenli tarafta olmak için "Güvenli öde" işlevini kullanmanızı öneririm. Bu, Çevrimiçi Ödeme Platformu (OPP) tarafından sağlanır ve sizi ve satıcıyı korur. Banka havalesi yapmamanızı tavsiye ederim. Aynı şekilde, PayPal gibi diğer ödeme hizmetleri aracılığıyla yapılan ödemeler de otomatik olarak güvence altına alınmaz. Ama yine de bunları kullanabilirsiniz. Ekstra olarak gidip elden de ödeyebilirsiniz.