Aachen

Aachen
Photo by Carolina Nichitin / Unsplash

Aachen Köln arası 1 saat sürüyor ulaşımınızı bu şekilde sağlayabilirsiniz.  Aachen küçük bir şehir bu yüzden şehir içi ulaşım kullanmanıza bile gerek yok. Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde, Belçika ve Hollanda sınırlarında yer almaktadır. Yazımın geri kalanında bu sınırlara değineceğim. Genel bir bilgi olarak Aachen Teknik Üniversitesi Almanya’nın en iyi teknik üniversitesidir. Şehir öğrencilere göre şekillenmiş fiyatlar konusunda da çok aşırı pahalı olmadığını söyleyebilirim. Printen adı verilen kurabiyesi çok meşhur 3-4 farklı çeşidini bulabilirsiniz. Biz gezimize eski şehir bölgesinden başladık bu alan da Aachen Katedrali, Belediye Binası, kafeler ve birbirinden hoş restoranlarla çevrili bu bölge, Aachen gezinize başlayabileceğiniz güzel bir yer diyebilirim.

Aachen katedrali şu zamana kadar gördüğüm en güzel katedraldi içerisin de ki mozaikler muhteşemdi gittiğimiz zaman diliminde bir meditasyon vardı kilise de çalışan bir kadın blok flüt çaldı ve bu ortamı daha esrarengiz gösterdiğini söyleyebilirim. İmparatorluk Katedrali olarak da bilinen yapı ilk kez, MS 796 yılında Charlemagne’nin saray kilisesi (Paletine Şapeli) olarak inşa edilmiş. Birbirinden değerli eserlere de ev sahipliği yapan katedral, Avrupa’nın ilk UNESCO Dünya Mirası yapılarından. Kesinlikle Aachen katedralini görmeye gidin.

Şehrin eski bölgesini bitirdiğiniz de yine ikonik bir yer olan Marktplatz gezebilirsiniz. Birbirinden çeşitli mağazalar dükkanlar görmek güzel bence Noel zamanı daha güzel olabilir ışıklar, kurabiye kokularıyla ve tabi ki Gluehwein beraber muhteşem atmosfer oluşacağını düşünüyorum.

Aachen’a gittiğiyseniz mutlaka drielandenpunt’a zaman ayrın 3 ülkenin birleşim noktaları olan bir yer. Hollanda, Belçika ve Almanya’nın oluşturduğu sınır çizgilerini görmek için tren garından otobüse binip yarım saatlik uzağa gitmeniz gerekiyor. Sonrasında 2 km hafif eğimli bir yürüyüş yapıyorsunuz. Birleşim noktasına ulaştığınız da manzarayı yukardan görmenize olanak sağlayan bir tesis var. Telefon hatlarımız her alana geçtiğinde değişiyordu ve bununla ilgili mesaj alıyorduk. Benim için çok keyifli ve güzel bir deneyimdi.