Liman kenti Gdansk

Liman kenti Gdansk

Kuzey Polonya'daki Gdansk, renkli evleri, şehir merkezinden geçen dramatik Vistula Nehri ve Baltık Denizi ile buluşması ile Polonya'nın en şirin yeridir. ticaretin önemli bir faktör olduğu bir liman kenti olan Gdansk; Birçok kültür, millet ve mezhebin buluşma noktası haline gelmiş bir şehirdir. Bu şirin kasabanın adı 10. yüzyıla, 1 . yüzyıla dayanmaktadır.

Yüzyılın başında ticaret, balıkçılık ve zanaat loncalarının hızla gelişmesiyle birlikte, Pomeranya'daki (kuzey Polonya'daki bölge) en önemli nokta haline geldi.

16. ve 18. yüzyılda birçok savaştan sağ kurtulmuş ender bir şehirdir.İlk olarak, Gdansk şehir merkezine girdiğimizde bu 16. yüzyıl, Gdansk'ın orijinal başlangıç ​​noktasıdır.Kraliyet Rotası, ana rotadır. Eski Kent'e giriş. yüzyıl kapısı.

Kapı, son yıllarda kapsamlı bir şekilde yenilenmiştir. Bugün bir turist bilgi noktası olarak hizmet vermektedir. Buradan 100 metre yürüdükten sonra burası tüm ihtişamıyla "Altın Kapı".

Bu kapıda "Küçük milletler uyum içinde, büyük milletler çatışıyor" aforizması ve alegorik heykel bizi karşılıyor.

Bu son engeli de aşan Avrupa'nın şüphesiz en güzel, en şirin ve en estetik caddelerinden biri olan Voie Royale karşımızda. Bu nazik yolun sonunda, bizi Motława Nehri'nin kıyısına, başka bir büyüleyici yere götürecek olan "Yeşil Kapı" önümüzde belirdi.

Nehir kıyısındaki bu muhteşem dört kemerli kapı, Polonya hükümdarları için bir saray olarak inşa edilmiş olmasına rağmen, orada hiçbir Polonyalı kral kalmamıştır. Kapı, Motława Nehri'ni geçen ve kastı olmayanların Eski Kent'e girmesini önlemek için yükseltilen Yeşil Köprü'ye açılıyor. Kapının en dikkat çekici özelliği, restore edildikten sonra Amsterdam Merkez İstasyonu'na esrarengiz bir şekilde benzemesidir.