Yazılımcılar için Almanya

· 1 dakika okuma süresi
Yazılımcılar için Almanya

Yazılım, günümüz dünyasında en hızlı büyüyen sektörlerden birisi. Haliyle ülkelerin neredeyse hepsi yazılım alanında çalışmalarını artırmış durumda. Almanya da otomotiv sektöründe yakalamış olduğu ivmeleri yazılım alanında da yakalamak için çeşitli çalışmalar yapmakta.

Peki bizler hangi yazılım alanında kendimizi geliştirerek yüksek maaşlar ile Almanya’da çalışabiliriz?

1- Front-end developer

Son dönemlerin en popüler yazılım alanlarından biri olan “Front-end development” gün geçtikçe popülerliğini artırıyor. Popülerliğinin artması ile birlikte haliyle bu alanda çalışabilecek eleman ihtiyacı da artıyor. Peki Almanya’da bir Front-end developer ortalama ne kadar maaş alıyor? Junior (Başlangıç seviye) bir front-end developer yıllık 30.000€ – 40.000€ arası maaş almaktadır. Mid (Orta seviye) bir front-end developer yıllık ortalama 45.000€ – 55.000€ arası maaş alırken Senior (İleri seviye) bir developer yıllık ortalama 50.000€ – 65.000€ arası maaş almaktadır.

2- Back-end developer

Back-end development da tıpkı front-end development gibi oldukça önemli bir yazılım alanı. Veri tabanı teknolojisinin de gün geçtikçe gelişmesi, yine beraberinde yenilikleri yakalayabilen yazılımcı ihtiyacını artırıyor. Yazılımın arka planını geliştiren bu yazılımcılar Almanya’da yıllık ortalama 45.000€ – 55.000€ arası maaş almaktadır. İşinde tecrübeli bir back-end developer ise 55.000€ – 60.000€ arası maaş alabilmektedir.

3- Mobile developer

Telefonu olmayan insanın yok denilebilecek kadar az olduğu günümüz dünyasında Mobil uygulamalar olmazsa olmazlardan biridir. Benim de içerisinde olduğum mobile development sektörü, son dönemde telefon sektöründeki artışlarla beraber iyice ivme kazanmıştır. Mobil uygulama geliştiriciler Almanya’da yıllık ortalama 45.000€ – 55.000€ arası maaş alabilmektedir. Bu maaş Mid level yani orta seviye yazılımcılar için geçerlidir. İleri seviye bir mobile developer yıllık ortalama 50.000€ – 60.000€ arası maaş alabilmektedir.

Related Articles

Avrupa'da Mühendislik Stajı
· 2 dakika okuma süresi
Alman Kültürüne Kısa Bir Bakış
· 2 dakika okuma süresi
Strazburg'da Bir Gün
· 3 dakika okuma süresi
Teknoworld Şirketinde Erasmus Stajı
· 2 dakika okuma süresi
Teknoworld Şirketinde Staj
· 2 dakika okuma süresi
Almanya'da Erasmus Stajı
· 2 dakika okuma süresi