Oyun Tutkunları İçin Almanya

Oyun Tutkunları İçin Almanya

Herkese merhaba, benim gibi bilgisayar başında saatlerinizi oyun oynayıp geçiriyorsanız bu yazı tam sizlere göre.

Almanya’nın dünya çapında bilgisayar ve video oyunları için en önemli pazarlardan biri olduğunu biliyor muydunuz? Başka hiçbir Avrupa ülkesi, video oyunlarından ve ilgili donanımlardan daha yüksek satış elde etmemektedir. Almanya’da 700’den fazla şirket video oyunlarının geliştirilmesi ve pazarlanmasında aktif olarak 10.000’den fazla kişiye iş sağlıyor. Ek olarak birçok Alman üniversitelerindeki açılan video oyun endüstrileri bu alana yeni yetenekler geliştiriyor. Eğer bu sektörde kariyer yapmayı düşünüyorsanız Almanya’yı mutlaka düşünmenizi tavsiye ederim.

Dünyanın en büyük turnuvalarına da ev sahipliği yapan Almanya, E-Spor segmentinde de özel bir rol oynamakta. Valorant, League of Legends, Counter-Strike: Global Offensive, Rainbow Six Siege, Rocket League ve Fortnite gibi dünyanın en popüler oyunlarının turnuvalarına ev sahipliği yapan Almanya Bu konuda Avrupa’da lider konumda. Almanya E-spor oyuncularına ve çalışanlarına da rahatlık sağlamak açısından özel vize vermektedir.

(Almanya’da gerçekleşen ESL One Cologne 2019 etkinliğinden)

Almanya her sene düzenli olarak Köln’de gerçekleşen Gamescom etkinliğine de ev sahipliği yapmaktadır. Peki, nedir bu Gamescom? Bahsetmiş olduğum bu etkinlik aslında bir video oyun fuarıdır. Bu fuara video oyun dağıtımcıları ve geliştiricileri katılır, yeni geliştirdikleri oyunları tanıtırlar. Aynı şekilde basın ve oyuncular da bu etkinlikte yer alırlar. Video oyunu şirketleri, etkinlik alanında veya internet üzerinden canlı yayınlar ile oyunculara oyunlarını gösterirken ve oynatırken; arka planda da yatırımcılar ile görüşmeler yaparlar. Her sene 21 Ağustos ile 25 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşen bu etkinliği internet ortamından canlı olarak da takip etmek mümkün. Oyun severlerin bu fuara mutlaka gitmesini ya da internet ortamından takip etmesini öneririm.

(Köln’de gerçekleşen Gamescom 2019 etkinliğinden)

Bir oyun sever olarak benim de hayalim olan konsollardan size bahsetmek istiyorum. Şu anda Almanya’da konsol almak isteseniz alabileceğiniz en iyi konsol 500 Euro civarlarında. Bu konsola oyun almak istediğimizde ise 50 Euro’ya en yeni çıkmış oyunları alabiliyoruz. Asgari ücretin saatlik 12 Euro olduğunu düşünürsek, asgari ücretle çalışan bir kişi 42 saat çalışarak bu konsola sahip olabiliyor. Ülkemizde konsollar lüks tüketime girerken burada çok normal bir ihtiyaç olarak görülüyor. Bu durum haliyle biz oyun severleri üzmekte.

Yazarken büyük keyif aldığım bu yazı umarım sizlerin hoşuna gitmiştir. Bir Gamescom etkinliğinde görüşmek üzere iyi oyunlar 🙂