Wuppertal'de Yaşam

Wuppertal'de Yaşam
Photo by Simon Wierzba / Unsplash

 Hepinize tekrardan merhaba arkadaşlar. Bugün erasmus stajımın bitiş tarihinden bir önceki gün ve yarın ülkeme döneceğim. Bu yazımda da sizlere kaldığım yer olan Wuppertal 'in bende bıraktığı izlenimi, tecrübelerimi baştan sona kadar anlatmayı hedefliyorum.

 Almanya-Düsseldorf Havaalanı 'ndan raylı sistem toplu taşıma aracıyla yolculuk edip kısa süre sonra Wuppertal Hauptbahnof 'una ilk indiğimde beni otobüs durakları karşıladı ve otobüsle Uellendahler Strasse 'ye doğru yola koyulduk. Yolda belediye binasını ve şehir meydanını ilk gördüğümde çok etkilenmiştim. Hava biraz soğuktu bana göre çünkü aylardan eylüldü ve de geldiğim yer Mersin 'di. Ama her ne kadar soğuk bir hava olsa da şehir beni sıcak karşılamıştı sanki.

 Sadece bir kaç gün sürdü şehiedeki belli başlı konumlmarı öğrenmem ve haritaya bakmadan markete, hauptbahnofa sağa sola gitmeye başlamıştım yavaş yavaş. Günler geçtikçe hızla alışmaya başladım. Oldukça kısa bir süre sonra artık neredeyse yerlisi olmuş gibi hissetmeye başlamıştım.

 İngilizce ağırlıklı iletişim kuruyordum başlarda ve bazen zorlanıyordum halkta İngilizce bilmeyenler de olduğu için ve zamanla Almanca basit cümlelerle idare edebilir hale geldim . Zorlandığım zamanlarda ise Almanca ve İngilizce karışık konuşmaya başlamıştım.

 Türk restoranları ve marketleri olduğu için ayrıca Türkler çok sayıda olduğu için yabancılık da çekmedim pek. Irkçılığa maruz kaldığımı da söyleyemem açıkçası. Çünkü zaten Wuppertal 'de birçok ırk beraber yaşamakta. Yani insanlar yabancı görmeye epey bir alışıklar. Çok büyük bir şehir olmadığından belki de her yer birbirine yakın yürüyerek. Gereği kadar büyük gereği kadar küçük. Sakin huzurlu bir yer. Umarım bir gün tekrar gelip sıcak anılarımı hatırlar ve gülümserim...

 Okuduğunuz için teşekkür ederim...