Erasmus Stajından Kazanımlarım

Erasmus Stajından Kazanımlarım
Photo by Annie Spratt / Unsplash

 Herkese merhaba değerli arkadaşlar. Bu yazımda sizlere erasmus stajımın bana kattıklarından bahsedeceğim.

 Öncelikle staj yaparken yurtta değil evde kalmak, okula değil işe gitmek ve ciddi sorumluluklar almak bana Almanya 'da yetişkin yaşamı yaşamanın nasıl bir şey olduğu hakkında fikir verdi. Eğer normal erasmus yapsaydım (yani erasmus öğrenim hareketliliğine katılsaydım) bu tecrübeleri deneyimleyemeyecektim. Normal bir öğrenci gibi zaman geçirecektim ve dersler de kolay olacağı için sorumluluğum çok çok daha az bir seviyede olacaktı. Hatta bir anlamda daha da olgunlaştırdı beni diyebilirim erasmus stajım boyunca geçen iki ayda yaşadığım hayat.

 Staj yaparken elbette insan ilişkileri, müşteri ilişkileri, mesleki bilgiler, teknik bilgiler ve işçi yaşamını da deneyimleyebildim. Aynı zamanda birçok fabrika görme imkanına eriştim montaj veya proje çizimi için gittiğimiz yerlerde. Almanya 'nın sayılı fabrikalarından birkaçını görme imkanım oldu. Ve kendimi gerçekten şanslı hissediyorum. Erasmus öğrenim hareketliliğine katılıp boş boş gezeceğime, staj yaparak gerçek hayattan şeyler görmek, Türk- Alman iş dünyasını gözlemlemek benim için paha biçilmez şekilde değerli.

 Öğrendiğim müşteri ilişkilerine dair şeylerin arasında ilk sırada müşteri memnuniyeti yer alıyor ve bunu sağlamanın yolu kaliteli, planlı ve profesyonel şekilde iş yapabilmekten, gerekli çözümleri hızlıca üreterek müşteriyi rahatlatmaktan geçiyor.

 Teknik bilgiler olarak da kameraların koaksiyel sinyal kablolarına uç yapmayı, elektrik kablosu bağlamayı, doğru ve temiz bir şekilde duvar delmeyi, kameraları kör nokta kalmayacak ve en yüksek görüş açısını sağlayacak şekilde konumlandırmayı öğrenmiş oldum.

 Daha sayamayacağım bir sürü terübe edindim. Geçirdiğim 2 ay senelere bedelmiş gibi hissediyorum dolu dolu geçti çünkü. Okuduğunuz için çok teşekkürler...