Berlin Gezim-2

Berlin Gezim-2
Photo by Tim Hüfner / Unsplash

Berlin’de uygun fiyatlı birçok otel bulunmakta. Geceliği 20 euro civarı olan oteller genelde 6-8 kişilik ve ranzalı odalardan oluştuğu için ben kapsül oteli tercih ettim. Kapsül otel adından da anlaşılacağı üzere bir yatak kapsülü. Benim için hem güzel bir deneyim oldu hem de tanımadığım insanlarla aynı odada hatta aynı ranzada kalmak zorunda kalmadım. Bulunduğu konum dolayısıyla da şehrin en merkezi noktalarına yürüyüş mesafesinde. Bir gece bu otelde kaldıktan sonra sabah ilk iş olarak gezime kaldığım yerden devam ettim. Sabah ilk durağım ‘Checkpoint Charlie’ müzesi oldu.

- Checkpoint Charlie

İkinci dünya savaşından sonra bölünmüş olan Berlin'de 1991’e kadar kullanılan Doğu-Batı geçiş noktasıdır. Soğuk Savaş'ın diğer kalıntıları olarak ise bariyerler, geçiş noktası sinyal sistemi ve Berlin Duvarı anıtı bu alanda sergilenmekte.

Buradan sonraki ziyaret noktam ‘Topographie des Terrors’ oldu.

- Topographie des Terrors

Türkçesi Terörün Topografyası olan bu müze hem açık alanı hem de kapalı alanıyla bir tarih müzesidir. Müzede ikinci dünya savaşı yıllarında çekilmiş çokça fotoğraf bulabilirsiniz. Bu müzeyi dolaştıktan sonra Berlin Yahudi Müzesi’ne doğru yola çıktım.

-Berlin Yahudi Müzesi

Alman-Yahudi tarihini konu alan sergileri ve Soykırım Anıtı'yla etkileyici bir müze.  Müzeyi gezmek biraz uzun sürüyor. İçerisi binanın yapısından dolayı biraz karışık durmakta fakat etkileyici, farklı bir mimarisi var. Gezmenizi tavsiye ederim ancak biraz fazla zaman aldığını itiraf etmeliyim.

Burayı da gezdikten sonra Kreuzberg’e doğru yürümeye başladım. Yürüyerek gezmeyi tercih ettiğim için gezimin ilk kısmında toplu taşıma kullanmadım ancak bazı gezi noktaları arasındaki mesafe gerçekten çok uzak. Bu yüzden toplu taşıma kullanacaksanız rotanızı ona göre ayarlamanızı tavsiye ederim.

Yazımın devamında görüşmek üzere.