Berlin Gezim-1

Berlin Gezim-1
Photo by Stefan Widua / Unsplash

Merhaba. Bugün sizlere Berlin’e yaptığım geziden bahsedeceğim. Wuppertal’den Berlin’e ulaşmak için birçok seçenek var ancak aralarında hem konforlu hem de en ekonomik olanı tren ile ulaşım sağlamak. DB Navigator veya DB’nin internet sitesinden gitmek istediğin tarihleri seçtikten sonra ‘Show our best prices’  seçeneğini işaretleyerek en uygun fiyatlı biletleri bulmanız mümkün. Ben de biletlerimi bu şekilde aldım. Berlin gezimin ilk gününde tren hatlarında olağan dışı bir durum yaşandığı için yaklaşık 2 saat geç vardım. Berlin’e vardığımda hava kararmış ve sis çökmüştü. Bu, ortaya gayet güzel fotoğrafların çıkmasına da vesile oldu. Berlin HBF’den çıktıktan sonra ilk durağım Reichstag oldu.

-REICHSTAG

Reichstag, 1894 yılları arasında Spree nehrinin kenarında, Tiergarten semtinde neo-rönesans tarzında inşa edilmiş. Bu yapı, Almanya’nın sembollerinden birisi olduğu için gayet etkileyici bir havaya sahip. Özellikle ikinci dünya savaşını araştırmayı seven insanların ilgisi çok fazla çekecektir. Sisli, soğuk bir gecede görmek bu yapıya ayrı bir güzellik kattı.

-BRADENBURG KAPISI

İkinci dünya savaşı fotoğraflarında çokça gördüğünüz bu kapı 1791 yılında inşa edilmiş. Brandenburg Kapısı on iki sütuna, altı giriş kapısına ve altı çıkış kapısına sahiptir. Almanya’nın sembollerinden biri olan bu kapı yakından da gayet etkileyici gözükmekte.

- Katledilen Avrupalı Yahudiler Anıtı

Photo by Håkon Grimstad on Unsplash

Holokost'da hayatlarını kaybetmiş Yahudilere adanmış bir anıt mezardır. Gece geç saatlerde bile ziyaretçilerin olduğunu gördüm. Berlin’e giderseniz görmeniz gereken yerlerden biri de burası.

Burayı da ziyaret ettikten sonra kalacağım otele doğru, aynı zamanda şehri gezerek yürümeye başladım.

Devamı bir sonraki yazımda. Görüşmek üzere.