BRÜKSEL GEZİSİ

BRÜKSEL GEZİSİ
Photo by Bibhash (Knapsnack.life) Banerjee / Unsplash

Merhaba. Bugün sizlere Brüksel gezimden bahsedeceğim.  Wuppertal’den Brüksele gitmek için birçok yol var. Ben ve stajyer arkadaşlarım hep birlikte araba ile gitmeyi tercih ettik.  Eğer siz de araba ile gitmeyi tercih ederseniz gitmeden önce arabanızı park edeceğiniz bir otopark bulmanızı tavsiye ederim. Ücretsiz veya daha ucuza park edebileceğiniz bir yer var mı bilmiyorum ama bizim park ettiğimiz yeri ‘parkeergarage’ diye Google haritalar üzerinden aratırsanız bulabilirsiniz. Hem şehrin merkezinde, gezilecek yerlere yakın hem de kapalı otopark olması nedeniyle daha güvenli. Şimdi size gezdiğim yerlerden kısaca bahsedeyim.

- St Michael and St Gudula Cathedral, Brussels

St Gudula (Aziz Mikail) Katedrali olarak da bilinen bu katedral 11. ve 15. Yüzyıllar arasında inşa edilmiş. Etrafına nazaran yüksek konumda bulunan bir yere inşa edilmiş olması ve aynı zamanda çok yüksek olması nedeniyle gayet etkileyici bir görünüme sahip. İkindi vaktinden sonra güneş tam karşıdan vurmakta ve bu sayede ortaya çok güzel fotoğraflar çıkmakta.

- Grand Palas

Grand palas tarihi idari binalardan oluşan bir meydan. Ben hem gece hem de gündüz gittim. İkisinde de çok kalabalıktı ancak ilginç bir şekilde çok sessiz bir meydan. Özellikle akşam saatlerinde gitmenizi tavsiye ederim. Bu meydanın giriş kısmında, göreceksiniz ki birçok çikolata/şekerleme satan dükkan var. Biliyorsunuz ki Belçika çikolatası dünyaca ünlü bir çikolata. Bu dükkanlardan Belçika çikolatası almanızı tavsiye ederim. Ben de aldım ve gerçekten çok güzel bir çikolataydı. Fiyatı biraz pahalı gelebilir. Ben iki üç dükkan gezdikten, seçenekleri gördükten sonra en uygun fiyatlı olanı aldım. Siz de böyle yapabilirsiniz.

- Brüksel Kraliyet Sarayı

Brüksel Kraliyet Sarayı ve hemen karşısında bulunan Brüksel Parkı şehrin hatta ülkenin simgelerinden birisi. Brüksel Parkı biraz beklentimin altındaydı ancak saray gayet etkileyiciydi. Normalde geceleri ışıklandırma ile güzel fotoğraflar çekebilirsiniz ancak Avrupa'nın neredeyse tamamında uygulanmaya başlanan tasarruf politikaları sebebiyle hem saray hem de şehirde bulunan birçok tarihi mekan geceleri karanlığa bürünmekte. Bu yüzden akşam gün batımında doğru gitmeniz fotoğrafların kalitesi açısından en iyisi olacaktır.  

Bu yazımdan şimdilik bu kadar. Okuduğunuz için teşekkürler.