Vatikan

Vatikan
Photo by Mehmet Turgut Kirkgoz / Unsplash

Merhaba.

Bu yazımda size Vatikan’dan bahsedeceğim. Vatikan aslında yaklaşık 1000 kişilik nüfusa sahip bağımsız bir şehir devleti. Roma’nın tam kalbinde yer alıyor, dolayısıyla etrafı Roma şehri ile çevrili bir devlet.  Katolik Hristiyanlığın başkenti olduğundan dolayı devletin yöneticisi olan Papa’nın sözleri kanun niteliğinde kabul edilmekte. Ülkeye doğu tarafından giriş yaparsanız sizi ülkenin en ünlü ve en büyük meydanı olan Aziz Petrus Meydanı karşılayacak.

-Aziz Petrus Meydanı

Aziz Petrus Meydanı her yıl binlerce Katolik Hristiyan’ın ibadet etmek için ziyaret ettiği dünyanın en büyük meydanlarından birisidir. Meydan, sütunlu mekanlara, 25.5 metre yüksekliğinde üstünde haç bulunan bir Antik Mısır Dikilitaş’ına ve Aziz Petrus Bazilika’sına  ev sahipliği yapar.

Ben bu meydandan yürürken çok fazla martı gördüğüm için şaşırmıştım. Her an her yerden martı çıkabiliyor.

-Aziz Petrus Bazilikası

Aziz Petrus Bazilikası Roma’da bulunan dört büyük bazilikadan en ünlü olanıdır. Etkileyici kubbesi ve gerçekten de çok büyük bir iç alana (23.000 m2) sahip olması sebebiyle Vatikan’ın sembolü haline gelmiştir. Bazilikanın bulunduğu meydana girerken sıra olmuyor ancak gerçekten çok kalabalık bir alan. Eğer bazilikanın içine girmek isterseniz üst aramasından geçmeniz gerek. Bildiğim kadarıyla ortalama boylarda bir sırt çantasından daha büyük bir çanta ile ve sıraya girdiğiniz yerdeki listede görebileceğiniz maddeler ile içeri girmek yasak. İçeri girmek, sıra çok uzun olduğu için yaklaşık yarım saat sürüyor. Ancak buna değeceğini söyleyebilirim. Bir de içerisinde erkeklerin şapka takması ya da başlarını örtecek herhangi bir şey takması yasak. Taktığınız zaman hemen yanınıza görevliler geliyor ve uyarıyorlar. Gerçekten çok büyük bir yapı olduğu için tamamını gezmek eğer sesli bilgilendirme almak isterseniz neredeyse 2 saat sürüyor. Bazilikanın içinden geçiş yapabileceğiniz Vatikan ile ilgili bir müzeye var. Bu müzeye girmek ücretli. 5 Euro gibi bir ücreti var. Eğer zamanınız varsa girmenizi ve müzeyi gezmenizi tavsiye ederim. Girişte bilet alacağınız yerde öğrenci olduğunuzu söylemeniz belki işinize yarayabilir.

İçerisinin görünümü bu şekilde;

Sizlere Vatikan’ı anlattığım yazım burada son buluyor. Okuduğunuz için teşekkür ederim.