Berlin Gezim-3

Berlin Gezim-3
Photo by Tim Hüfner / Unsplash

Berlin gezimle ilgili yazdığım blog yazıma devam ediyorum. En son Berlin Yahudi müzesini ziyaret ettiğimden bahsetmiştim. Berlin Yahudi Müzesini ziyaret ettikten sonra Almanya’ya hayatında hiç gitmemiş Türklerin bile en az bir kere duyduğu Kreuzberg’e doğru yürüyüş yapmaya başladım.

-KREUZBERG

Kreuzberg büyük bir Türk nüfusa ev sahipliği yapan, Berlin’in diğer semtleri ile karşılaştırıldığında görece daha fakirmiş gibi bir hissiyat bırakan bir semt. Aklınıza gelebilecek her türlü Türk yemeğini burada bulabilirsiniz. Burada oturan Almanlar ve hatta sonradan gelen farklı milletten insanlar bile az da olsa Türkçe öğrenmişler. Berlin’e giderseniz kesinlikle gitmenizi tavsiye ederim. Farklı bir havası var.

Kreuzberg’te bir süre gezdikten sonra bir pastanede kahvaltı yaptım. Burada bir süre dinlendikten sonra metro ile Alexanderplatz meydanına geçtim. Metro bileti NRW tarifesine nazaran daha ucuzdu. 1,5 euro diye kalmış aklımda.

-Alexanderplatz

A picture containing sky, outdoor, building, tower

Description automatically generated

Alexanderplatz, Rus imparatoru I. Aleksandr'ın Berlin'i ziyaret etmesi şerefine 25 Ekim 1805 tarihinde Alexanderplatz olarak adlandırıldı. İlk başta hayvan pazarı olarak düşünülen bu alan günümüzde şehrin simgesel bir meydanı ve ulaşım merkezi olarak işlev görmekte.

-Berlin Katedrali

A picture containing building, outdoor, place of worship, old

Description automatically generated

1700’lerin başında Barok tarzda inşa edilen bu katedral 19. Yüzyılda  Karl Friedrich Schinkel tarafından yeniden modellenerek neo klasik bir yapıya büründürülmüştür. İkinci dünya savaşında büyük hasar gören katedral 1975 ve 81 yıllar arasında tekrar yapılmış.

-Altes Museum

Berlin katedralinin hemen yanında yer alan bu müze yapısı itibariyle çok etkileyici ve Alman tarihi mimar ekolünün büyük bir örneği. Bu müzenin arka tarafında Bergama Müzesi yer almakta.

-Bergama Müzesi

A picture containing sky, outdoor, grass, building

Description automatically generated

Antik Roma ve Antik Yunan eserlerinin sergilendiği bir müze. İçeriye giriş ücretli. Eğer Antik Roma ve Antik Yunan eserlerine ilginiz varsa ve yeterli zamanınız varsa burayı gezmenizi tavsiye ederim. Küçük bir müze değil.  

Berlin gezim ile ilgili son yazım da bu kadardı. Okuduğunuz için teşekkür ederim. Gelecek yazılarda görüşmek üzere.