Roma Gezim -1

Roma Gezim -1
Photo by Chad Greiter / Unsplash

Merhaba.

Bu yazı dizimde size Roma gezimden bahsedeceğim. Öncelikle Roma’ya gidiş geliş uçak biletini nasıl 43 Euro’ya alabildiğimden bahsedeyim. Ryan Air şirketinin adını Erasmus’a giden arkadaşlarınızdan kesinlikle duymuşsunuzdur. Ben de biletimi Ryan Air’den Köln-Bonn havaalanı kalkışlı olarak satın aldım. Köln-Bonn havaalanı Wuppertal’e trenle yaklaşık 1.5 saatlik uzaklıkta ve bugünkü fiyatlarla gidiş geliş toplamda 23.8 Euro’ya mal olmakta.

Bu uçuşum Ryan Air ile ilk uçuşum olduğundan biraz heyecanlıydı. Çok katı bir bagaj kuralları olduğunu söylemeliyim. Eğer öncelikli geçiş hakkı satın almazsanız kabin bagajı hakkınız bile olmuyor. Yalnızca 40x25x20 boyutlarında koltuk altı bagajı ile uçağa binebiliyorsunuz. Eğer daha büyük bir çantanız varsa bunu uçağa sokabilmek için bir miktar ceza ödemeniz gerekiyor. Bu cezalar bazen bilet fiyatlarını geçebiliyor. Bu yüzden eğer daha büyük bir bagajınız varsa biletinizi alırken öncelikli geçiş hakkı veya ek bagaj hakkı almanızı tavsiye ederim. Ben yanımda bir sırt çantası götürdüğüm için öncelikli geçiş satın almadım. Çantamın boyutları belirtilen ölçülere tam olarak uyuyordu.

Eğlenceli ve hatta beklediğimden çok daha konforlu, yaklaşık 2 saatlik bir uçuştan sonra Roma Fiumicino havaalanına vardım. Fiumicino havaalanı gerçekten yolcu dostu olarak tasarlanmış, ulaşımın kolay olduğu bir havaalanı. Hemen altında bulunan, havaalanının içinden biletinizi alıp geçebileceğiniz tren istasyonu ile Roma merkeze hızlıca geçiş yapabiliyorsunuz. Tren bileti 8 euro civarında ancak hızına ve gideceğiniz konuma göre fiyatlar değişkenlik göstermekte. Ben şehrin merkezine yakın olması ve tek kişilik oda olması sebebiyle Casa san giuseppe’de kalmayı tercih ettim. Eğer bütçenize uygunsa size de tavsiye ederim. Sabah ücretsiz verilen kahvaltısı, temiz odaları ve çarşaflarıyla birlikte değerlendirildiğinde çok güzel bir oteldi.

İlk gece tarihi yerleri gezmek yerine Roma sokaklarında gezmeyi tercih ettim. Roma’da insanlar Almanya’nın aksine geç vakitlere kadar dışarıda oluyor. Hatta gezdiğim yerlerde gördüğüm kadarıyla çoğu işletme geceleri geç saatlere kadar açık oluyor. Geceleri toplu taşıma araçlarının da bazılarını kullanabilirsiniz.

Roma gezimi anlatacağım yazı serimin ilk kısmı burada son buluyor. Okuduğunuz için teşekkür ederim. Devamı diğer yazımda...