Roma Gezim – 2

Roma Gezim – 2
Photo by Jorgen Hendriksen / Unsplash

Merhaba. Bu yazımda Roma gezimi anlatmaya devam edeceğim.

İlk yazımda da bahsettiğim Casa San Giuseppe isimli otelde güzel bir gece geçirdikten sonra sabah otelin ücretsiz kahvaltısını deneyimledim. Beklediğimden çok daha iyi ve bol çeşitli bir kahvaltısı vardı. Kahvaltı yaptıktan sonra Romayı gezmek için otelden çıkış yaptım. İlk başta Almanya'da da birçok şubesi olan Penny markete uğradım. Fiyatlar Roma merkeze yakın bir market olmasına rağmen gayet uygundu. Su, atıştırmalık gibi ihtiyaçlarımı aldıktan sonra gezimde ilk durağım Lateran Obelisk tarihi dikili taşı oldu.

-Lateran Obelisk

Bu dikili taş aslında antik Mısıra ait günümüze kadar gelmeyi başarmış en uzun dikili taştır. MÖ 1400'lü yıllarda işlenen bu taş, MS 357 yılında Roma'ya getirilmiş. Getirildikten sonra çökmüş ve boyu 4 metre daha kısalmış. Bu haliyle bile yakından çok yüksek gözükmekte.

Bu dikili taşın olduğu meydanda aynı zamanda St. John Lateran Bazilikası bulunmakta. Bu meydana gelirseniz bu Bazilikayı da gezmenizi tavsiye ederim. Bazilika İtalya devletinden bağımsız bir yapıya sahip, özerk yapıda bir alanda bulunuyor.

Bazilikanın bulunduğu alan gayet merkezi bir alan. Yakınlarda kafeler ve yemek yiyebileceğiniz birçok yer var. Bu bazilikayı da gezdikten sonra şehrin ara sokaklarını kullanarak tarihi Kolezyum'a doğru bir yürüyüş yaptım.

-Kolezyum

Kolezyum, antik Roma'da gladyatör dövüşlerinin sergilendiği oval bir amfitiyatrodur. MS 72-80 yıllarında inşa edilen bu yapı, bütün halde olduğu zamanlarda 50000 kişiyi ağırlayacak kadar büyük bir kapasiteye sahipmiş. Ben içine girmek istedim ancak çok uzun bir sıra vardı. Ayrıca dışarıda İtalyan deniz kuvvetlerinin mezuniyet töreni vardı. Ben onu izlemeyi tercih ettim. Amfitiyatorunun içini gezmek yaklaşık 2 saatinizi alabilir. Bunu göze alarak sıraya girmenizi ve içeriyi gezmenizi tavsiye ederim.

Roma Gezimi anlatmaya devam edeceğim. Bu yazımdan şimdiik bu kadar. Okuduğunuz için teşekkür ederim. Devamı bir sonraki yazımda...