Roma Gezim -3

Roma Gezim -3
Photo by BENCE BOROS / Unsplash

Merhaba. Roma Gezimi kaldığım yerden anlatmaya devam ediyorum.

En son Kolezyum kısmında kalmıştık. Kolezyum'un bulunduğu meydanda birçok tarihi yapı bulunmakta. Size tavsiyem, eğer zamanınız kısıtlıysa Kolezyum'un önündeki sırayı beklemek yerine civardaki yapıları gezmeniz daha mantıklı olacaktır. Ben de öyle yaptım. Birçok yapı var ancak aralarından en meşhur olanı Konstantin Takı.

-Konstantin Takı

Konstantin Takı bir diğer adıyla Konstantin Zafer Kemeri, Antik Roma'da I.Konstantin'in Maxentius'a karşı kazandığı zaferi simgelemek için Roma senatosu ve halkı tarafından inşa edilmiş bir yapı. Etrafında sürekli bir kalabalık olduğundan burada kolay kolay fotoğraf çekinmeniz mümkün olmayabilir. Size tavsiyem takın biraz sol kısmında bulunan tarafa doğru gidip toprak kısma çıktıktan sonra fotoğraf çekinmeniz. Eğer dediğim gibi yaparsanız hem Konstantin Takı'nı hem de Kolezyum'u aynı anda fotoğraflayabilirsiniz. Bu alanı gezdikten sonra hemen yakınında bulunan Palatine Hill alanına doğru geçebilirsiniz.

-Palatine Hill

Roma şehrinin de aynı İstanbul gibi 7 tepesi bulunmakta. Bu 7 tepenin en merkezi kısmında bulunan bu alanda Roma Devletinin kurulduğu düşünülmekte. Bu alana girmek için bilet almanız gerekli. Eğer Kolezyum'a girmek için bilet alırsanız o bileti burada da kullanabilirsiniz.

Bu alanların bir kısmını gezdikten sonra otobüs ile Panteon'a geçtim.

-Pantheon

Photo by Gabriella Clare Marino

Panteon kelime anlamı olarak 'bütün tanrılarla ilgili' manasına gelmektedir. İçerisinde birçok hayvan kurban edilen bu tarihi tapınağın kubbesi gerçekten çok etkileyici. Kubbenin tam ortasında büyük bir delik bulunmakta içeriye ışık hüzmeleri gelmekte.

-Navona Meydanı

Photo by Fernando Mola-Davis

MS 1. yüzyılda inşa edilmiştir. 15. yüzyıl itibariyle şehrin pazar yeri işlevini görmüş ve günümüzde birçok turistin ziyaret ettiği bir alan haline dönüşmüştür. Tarihi Dört Nehir Çeşmesi de bu alanda bulunmaktadır. Bu alan içerisinde ve etrafında birçok kafe ve restoran var. Dünyaca ünlü İtalyan kahvelerini ve kruvasanlarını bu kafelerde veya restoranlarda deneyimleyebilirsiniz. Fiyatlar gayet uygun.

Roma gezimi anlattığım yazımdan şimdilik bu kadar. Vatikan'ı ayrıca anlattığım bir diğer yazımı da sitede bulabilirsiniz. Okuduğunuz için teşekkür ederim. Diğer Yazılarımda görüşmek üzere.