Almanya'ya Gelmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Almanya'ya Gelmeden Önce Bilmeniz Gerekenler
Photo by Vincent Eisfeld / Unsplash

Merhaba.
Firma TeknoService şirketinde kurulum-teknik bakım ekibindeki 3 aylık stajımı tamamlamak üzereyim.  Geriye dönüp baktığımda Almanya’ya gelmeden önce keşke bilseydim/ iyi ki öğrenmişim dediğim bilgileri siz yeni gelecek arkadaşlarla paylaşmak istedim. Burada yazılanları kesin olarak yapmalısınız demiyorum ancak yaparsanız buraya geldiğinde faydasını fazlasıyla görürsünüz. Öncelikle banka hesabından başlayalım.

-Komisyonsuz veya Düşük Komisyon ile Para Çekebileceğiniz Bir Banka Bulun
Ben stajıma gelmeden 1 hafta kadar önce bunu araştırmaya başladım ve TEB bankasının Almanya’daki hatta Avrupa’daki çoğu banka ile anlaşması olduğunu öğrendim. Bazı diğer bankaların da böyle anlaşmaları var ancak TEB Bankasını öne çıkaran şey paranızı euro olarak hesabınızda tutup yine euro olarak çekebilmenize olanak sağlıyor olması. Deutsche Bank ATM’si bulunan her yerden 0 komisyon ile ve kur farkı ödemeden para çekebiliyorsunuz. Sadece hesabınızın olması yeterli değil gelmeden önce sistem üzerinden ayar yaptırmanız gerekiyor. Bankanızla görüşürseniz bu ayarlamalar hemen halledilecektir.

Image by Peggy und Marco Lachmann-Anke from Pixabay

-Temizlik Ürünleri
Bu konu aslında her insana göre değişir. Ben işime yarayanlardan bahsedeyim. İlk olarak TeknoService evinde giymek için en az iki terlik almanızı tavsiye ederim. Burada almak isterseniz fiyatlar bazı yerlerde Türkiye’de bir ayakkabı parasına eşit olabiliyor. Bir de diş macunu burada Türkiye’ye göre daha pahalı olan ürünlerden birisi. Yanınızda yeterli miktarda getirmenizi tavsiye ederim.

Ayrıca gelmeden önce telefonunuza DB navigator uygulamasını indirmenizi tavsiye ederim. Bu uygulama sayesinde Almanya’ya vardığınız ilk gün hangi trene kaçıncı perondan binmeniz gerektiğini ve trenin saat kaçta hareket edeceğini görebileceksiniz. Geldiğiniz ilk gün Türk hattınızı kullanmanızı tavsiye etmem. Eğer faturalı bir hattınız varsa hattınızı yurt dışında kullanmanız çok fazla miktarda fatura gelmesine sebep olabilir. Bu yüzden havalimanındaki ücretsiz wifi’yi ve neredeyse her tren istasyonunda bulunan DB’nin ücretsiz wifi’sini kullanmanız işinize yarar.

Eğer siz de benim gibi bahar ve kış aylarında Almanya’da bulunacaksanız kalın giysiler getirmenizi tavsiye ederim. Burası gerçekten çok soğuk. 3 aylık stajımda toplamda 3 belki 4 hafta güneş gördüm diyebilirim.

Size vereceğim tavsiyeler bu kadardı. Umarım yardımı olmuştur. Diğer yazılarımda görüşmek üzere