Wuppertal'da Yaşam

Wuppertal'da Yaşam

Merhaba Arkadaşlar bu yazımızda sizlere Teknoworld şirketinde yaptığımız staj sürecinde kaldığımız evi ve Wuppertal şehrinden bahsedeceğiz.

Wuppertal’da kaldığımız evin konumu tren istasyonuna yürüme 15 dakika, otobüs ile 8 dakika sürmektedir. Evin konumu Gathe mahallesinde bulunmaktadır. Yaşadığımız binalar 1900’lü yıllarda yapımına başlanmış eski Alman binalarından oluşmaktadır. Evin etrafında ulaşabileceğiniz Türk Marketleri ve birçok yerel lezzette bulunmaktadır.

Şimdi biraz da Wuppertal’da görülecek yerlerden bahsedelim.

Botanik Bahçesi

1890 yılında kurulan Botanik Bahçesi, 400’den fazla bitki türünü içinde barındırmaktadır. Botanik Bahçesinin içinde bulunan kafelerde güneşin tadını çıkarabilirsiniz. Güzel havalar da Wuppertal çevresinde arkadaşlarınız ile vakit geçirilebilecek bir yerdir. Açılış saatleri mevsimsel olarak değişiklik göstermektedir.

Nisan- Eylül: 7.30-19.00

Ekim Mart: 7.30-18.00

Kasım Şubat: 7.30-16.30

Hafta sonları ve resmi tatil günlerinde 09.00’da açılmaktadır.

Kaldığımız eve yürüme mesafesi ise sadece 20 dakikadır.

Schwebebahn (Hava Ray)

1880’lerde yapımına başlanan hava rayı 1 Mart 1901 yılında açılmıştır. Şehrin en büyük cazibe merkezlerinden biri haline gelmiştir. Dünyanın en eski asıllı demiryolu sistemi olan Schwebebahn, 13,3 km uzunlukta olup 20 istasyona sahiptir.

Wuppertal Üniversitesi

1972’de kurulan Wuppertal Üniversitesi (Bergische Universität Wuppertal) 7 fakülte, 3 kampüse sahiptir. Üniversite Wuppertal’da benzersiz bir şekilde sunulan güvenlik teknolojisi veya medya tasarımı gibi birçok disiplinler  arası bağlantı ve eğitim kursunu içermektedir. Tıp ve Hukuk Fakültesi bulunmamaktadır. Bunun yanı sıra, Fizik, Mimari ve Tasarım alanlarında gelişmiş fakültelere sahiptir.

Von der Heydt Müzesi

Von der Heydt Müzesi, 17. yüzyıldan günümüze sanatçıların eserlerini içerir. Müze pazartesi günleri kapalıdır.

Engels Haus

Ünlü Alman filozof, ekonomi politik eleştirmeni, tarihçi, politik teorisyen ve devrimci sosyalist Friedrich Engels’in evi Wuppertal’da halka açık bir müze olarak bulunmaktadır. Müze, 1970 yılında Engels’in 150. doğum yıldönümünde açıldı ve sosyalist turistler için popüler bir yer haline geldi.

Buraya kadar okuduysanız teşekkür ederim.