Avrupa'da Mühendislik Stajı

Avrupa'da Mühendislik Stajı

Merhabalar benim adım Ege Olgun. Ben Elektrik-Elektronik mühendisliği 4. sınıf öğrencisiyim. Sizlere öğrencilik hayatımın en güzel zamanlarını geçirdiğim Erasmus+ stajından bahsedeceğim. 2 ay süren stajım Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde Teknoworld firmasında geçti.  Şirket, güvenlik sistemleri ve yazılım üzerine çalışmalar yapan alanında tecrübeli bir şirket olduğu için verimli bir staj geçirdim.

Elektrik-Elektronik bölümünde edindiğim teorik eğitim geçmişini, çalıştığım süreçte kazandığım pratik bilgilerle birleştirdim.  Analog ve IP Güvenlik sistemlerinin sensörleri üzerinde çalıştık. Akıllı otomasyon sistemleri projelerinde görev aldım. Donanım, mobil ve çevrimiçi izleme uygulamalarını da içinde barındırdığı için yazılım alanında kendimi geliştirdim ve kurulumunu gerçekleştirdim.

Şirketin kurulum departmanında olduğum için eyaletin birçok yerini görme fırsatı elde ettim. Eyaletteki önemli işyerleri ve ofisler de çalıştığımız için fazlasıyla Almanya’yı tanıdım. Bunlardan birisi de Essen konsolosuydu. Konsolosluğun haberleşme ve izleme sistemlerinin kurulum işlerini gerçekleştirdik. Ekip arkadaşlarım ve patronumuz Nuri Bey ile birçok proje üzerinde çalıştık.

Erasmus+ stajı yapmanın bir getirisi olarak Avrupa’nın önemli yerlerini gezme fırsatı buldum. İş arkadaşlarımla birlikte Fransa, İtalya, Belçika ve Hollanda’daki şehirleri gezdik. Almanya konum itibari ile diğer ülkeler için bir merkez noktası. Eğer ucuz uçak bileti bulmak istiyorsanız Köln kalkışlı uçak biletlerine bakmanızı öneririm. Eğer otobüs ile seyahat edecekseniz Flixbus uygulamasına bakın derim. Yok ben hiç para harcamak istemiyorum diyorsanız otostop ile gezebilirsiniz. Ancak Almanya’da otostop çekmenin 60 Euro cezası olduğunu unutmayın. Size tavsiyem Almanya sınırına kadar trenle gitmeniz daha sonra otostopa başlamanız. Bir keresinde arkadaşlarım ile Düsseldorf’tan Amsterdam’a otostop ile gittik. Hollanda da otostop yapmak diğer ülkelere göre daha kolay. Hollandalılar çok yardımcı oluyorlar.

2 ay süre boyunca hem birçok yer gezdim hem de üniversitede öğrendiğim bilgileri uygulayarak, iş hayatında deneyim kazandım. Stajım süresince araştırmacı kişiliğimle, yeniliklere uyum sağlayarak, şirketin daha etkin bir yapıya kavuşmasını sağladığımı düşünüyorum. Herkese Erasmus+ stajı yapmasını ve hayallerinin peşinden gitmesini tavsiye ederim.