Türkiye'den Gelenler İçin Almanya'da Para Çekmek

Türkiye'den Gelenler İçin Almanya'da Para Çekmek
Photo by Nick Pampoukidis / Unsplash

Bugün sizlere Türkiye'de kullandığımız kredi/banka kartları ile Almanya'da nasıl para çekebileceğimizden bahsedeceğim. Öncelikle kendi deneyimlerimden bahsedip daha sonra ne gibi durumlarla karşı karşıya kaldığımı ve nasıl çözümlediğimi bahsedeceğim.

Konuya kendi deneyimlerimden bahsederek giriş yapmak istiyorum. Almanya'ya gelmeden önce paramın hepsini çekmek istemedim çünkü bütün paramı yanımda taşımanın güvenilir olmayacağını düşündüm. Ziraat Bankası döviz hesabımdan para çekmek için Türkiye'de şubeden işlemimi gerçekleştirdim. Paranın bir kısmını TL cinsinden komisyon ödeyerek çektim.

Almanya'ya geldiğimde öngöremediğim masraflar sebebiyle para çekmek istedim. Ancak anlaşmalı bir banka ile çalışmadığım için (Ör. TEB) ATM'den para çekmenin komisyon ödemeden mümkün olamayacağını öğrenmiş oldum. Bahsi geçen komisyon meblağları hayli yüksekti ve araştırmaya koyuldum.

Köln'de bir Ziraat Bankası şubesi olduğunu öğrendim. Oraya gitmeden önce bu işi daha kolay nasıl halledebileceğimi düşündüm. Etrafımdaki ATM'leri arkadaşlarıma da sorarak araştırmaya başladım. Önce "Sparkasse" nin ATM'lerini denedim ancak para çekemedim. Daha sonra "Geldautomat" ları keşfettim. Etraftaki geldautomatların konumuna baktım ve daha sonra bir çoğunu deneme fırsatı buldum. Her birinin aldığı komisyon birbirinden farklıydı. Genellikle çoğu yüksek komisyonlar alıyordu. En son denediğim Wuppertal Hbf'de bulunan geldautomatın, çekilen miktar ne kadar olursa olsun komisyonunun 10 TL gibi uygun bir miktar olduğunu fark ettim. Eğer bunu keşfetmeseydim gerçekten zorlanabilirdim.

Edindiğim tecrübeler doğrultusunda, eğer kalacağınız süre belirli ise var olan bütün paranızı Almanya'ya gelmeden çekmenizin en uygun durum olduğunu düşünüyorum. Eğer paranızın hesabınızda kalmasının daha güvenilir olduğunu düşünüyorsanız, anlaşmalı bankaları araştırmanızı ve o bankalarla çalışmanızı önerebilirim. Böylece komisyon ödemeden hesabınızda bulunan ya da hesabınıza gelen parayı çekebilirsiniz.