Erasmus+ Staj Programı

Erasmus+ Staj Programı

Erasmus+ Programı, üniversite öğrencilerinin farklı ülkelerde eğitim veya staj yapmasına olanak sağlayan bir programdır. Katılım sağlamak için her üniversitenin kendi belirlediği bazı şartlar bulunmaktadır (Not ortalaması, yabancı dil sınavı puanı gibi). Ben sizlere Staj Programından bahsetmek istediğim için Eğitim Programı ile ilgili bir bilgilendirme yapmayacağım.

Erasmus+ Staj Programı yapmak için izlenmesi gereken adımlar; öncelikle kayıtlı olduğunuz üniversitenin resmi internet sitesindeki Erasmus Koordinatörlüğü sayfasını ziyaret etmelisiniz. Erasmus+ Staj Programına katılma şartlarını yerine getirdiğinizi öğrendikten sonra üniversitenizin hazırlamanızı istediği belgeleri bulacaksınız. Başvurunuz için en önemli olan belge yurtdışındaki bir şirketten stajınız için davet mektubu almış olmanız gerekiyor.

Staj Programının en büyük sıkıntısı şüphesiz staj yeri bulma, kabul edilme ve davet mektubu alma aşaması. Bu aşamada işinize yarayabilecek bir kaç web sitesi paylaşmak isterim:

https://erasmusintern.org/

https://globalplacement.com/

https://www.schooleducationgateway.eu/en/pub/opportunities.htm

https://www.trainingexperience.org/

Ayrıca Facebook gruplarını ve okulunuzun Erasmus sayfasını incelemenizi öneririm.

Davet mektubunu aldıktan sonra yapmanız gereken işlemler şirketiniz ile okul arasındaki evrak işlemleri olacak. Başvurunuzu yaptıktan sonra okulunuzun hibe alıp alamayacağınızı açıklamasını bekleyeceksiniz. Staj Programı hakkında bilmeniz gereken önemli bir bilgi de hibe almaya hak kazanamasanız bile gideceğiniz ülkeye vize alırken ülkenin garanti istediği aylık belirli miktar parayı sağlayabilirseniz (Şirketin ödeme yapması veya birinin size sponsor olması veya gideceğiniz ülkede açılacak bloke hesaba ihtiyacınız olacak parayı yatırmanız gibi) hibe almadan da Erasmus+ Staj Programı ile staj yapabilirsiniz.

Daha fazla bilgi edinmek isterseniz Erasmus+ Sitesini ziyaret edebilirsiniz:

https://erasmus-plus.ec.europa.eu/