Polonya'da Gezilecek Yerler

Polonya'da Gezilecek Yerler

Polonya'da 10 ay Erasmus+ hareketliliğinde bulunmuş biri olarak size Polonya'da gezilecekler yerleri anlatmak istiyorum.

1.Krakow

Krakow hareketli tarihi, görkemli mimarisi ve zengin kültürü ile Prag ve Budapeşte gibi kentlere alternatif tatil destinasyonu ile zengin bir şehirdir. Bunlara ek olarak konaklama, yeme-içme ve eğlence bakımından uygun fiyatlı seçeneklerle dolu bir yerdir.

Wawel Castle (Wawel Kalesi);

Nehre hâkim konumdaki kalenin en çok ilgi gören kısımlarını resmi salonlar, kraliyet hazinesi ve silahlık oluşturuyor. Bu bölümlere ek olarak The Lost Wawel ve Meissen Porselenleri isimli sergileri de ziyaret etmenizi öneririm.

St. Mary’s Basilica (Meryem Ana Kilisesi);

Kazimierz (Eski Yahudi Mahallesi)

Kentin en popüler konaklama bölgelerinden biri olan Eski Yahudi Mahallesi, Krakow’un renkli gece hayatının merkezi olarak eğlence tutkunlarının ilgisini çekebilir.

2.Varşova

Avrupa'da kışın gidilecek en güzel ve en popüler şehirlerden biridir Varşova.

Old Town

Stare Miasto olarak adlandırılan Eski Şehir, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer almaktadır. Kültürel ve Tarihin kalbi olarak bilinen Stare Miasto alışveriş yapmak ve yeme içme için şehir en popüler yeridir.

Lazienki Park

POLIN- Polonya Yahudileri Tarihi Müzesi

Polonya'daki Yahudilerin bin yıllık tarihini belgeleyen , Fin mimar Rainer Mahlamaki tarafından tasarlanmış bir binada hizmet vermektedir. Bu müzeye giriş ücreti 50 Zloty'dir.

3. Wroclaw

Polonya’nın renkli binalarla sarılmış eğitim, sanat ve tarihi ile zengindir. Wroclaw'ın simgesi olan cüceleri sokağın her yerinde bulabilirsiniz.

Wroclaw Town Hall - Eski Belediye Binası

Wroclaw’in Tumski Köprüsü –  Most Tumski  Wroclaw

Aşıklar Köprüsü ya da Katedral adası Köprüsü olarak da bilinen köprünü üstünde “aşk kilitleri” yer alıyor. Geleneklere göre yeni evli çiftler aşklarını burada kilitliyorlarmış. Tumski Köprüsü’nün üstünden geçerek de Katedral Adasına ulaşabilirsiniz.