Bir Şehri İkinci Kez Ziyaret Etmek

Bir Şehri İkinci Kez Ziyaret Etmek

Zaten o şehirde bulundunuz ve başlıca turistik yerleri gördünüz, şehri ve ana caddelerini ve meydanlarını tanıma şansınız oldu mu? Artık turist olmakla yerli olmak arasında bir yerdesiniz.Aynı şehir.İkinci bir deneme.

Seyahat etmek heyecan vericidir. Yeni bir şehri ziyaret etme, ilk kez sokaklarda yürüme, en çok ziyaret edilen yerlerin peşinde koşma, hatta kapanmadan o ünlü müzeye girmek için kuyrukta bekleme hissi. “Görülecek en iyi 10 şeyi…” görmek için sadece birkaç gününüz olduğunu biliyorsunuz ve hepsini görmek istiyorsunuz çünkü ikinci bir şansınız olmayabilir. Roma'yı ilk ziyaretim bir yıl önceydi. Kulağa uzun zaman önceymiş gibi gelse de, ben öyle hissetmiyorum. Şehir merkezindeki ilk adımlar ile anılarım canlanıyor ve şehrin hiç değişmediğini anlıyorum. Her sokağı ve meydanı ezbere hatırlamasam da haritaya bir kez bakmak yetiyor ve hepsi geri geliyor. Birkaç kez adını hatırlamadığım ama resimle bağ kurduğum yerlere aşina olmak için buluyorum kendimi. Tekrar merhaba Roma, birbirimiz hakkında her şeyi bilmiyor olabiliriz ama yabancı da değiliz. Pek çok insan daha önce gittiği bir yere asla tatile gitmez, haritada yeni bir ülke çizmeyi veya yeni bir şehir işaretlemeyi tercih eder. Bir şehri ilk kez ziyaret etmekle ilgili birçok hikaye anlatılır, ancak işte bu yüzden bir şehri ikinci kez ziyaret etmelisiniz.

Rotanızı ayarlayın

Bir şehri ilk kez ziyaret etmeden önce internetten araştırırım ve gezilecek yerler listesi yaparım.Sonra onları haritaya sabitliyorum ve ileri geri gitmeden mümkün olduğunca çok ziyaret etmek için en iyi rotaya karar veriyorum.Planlamak için bu kadar çaba sarf etsem de, çoğu zaman her şeyi ziyaret etmek için acele ediyorum.Ancak bir şehri ikinci kez ziyaret ettiğinizde durum böyle değildir.O zaman mükemmel rotayı yapabilirsiniz.Sadece ilk kez beğendiğiniz ve tekrar ziyaret etmeye değer yerleri tekrar ziyaret edebilirsiniz.Ayrıca, daha önce herhangi bir nedenle ziyaret edemediğiniz turistik yerleri de ziyaret edebilirsiniz.Son olarak, her şehir değişiyor - yakın zamanda keşfedilen yerler veya açılan yeni müzeler olabilir.Artık tekrar burada olduğunuza göre, bu yeni yerleri ziyaret edebilirsiniz.

En iyi yerel kafe ve restoranların tadını çıkarın

Bir şehri ikinci kez ziyaret ettiğinizde, yerel mekanların tadını çıkarma fırsatınız olur.Ve yolunuz üzerindeki veya konaklama yerinize yakın olan restoranda yemek yemeyi değil (şehri ilk ziyaretinizde yapacağınız bir şey), ama gerçekten başka bir mahalleye gitmeyi, sadece en yüksek olanı denemek için Tripadvisor'da derecelendirilmiş olan bir yer değil spontane bir mekan olabilir.

Spontane deneyimlere güvenin.

İkinci kez “ne görmeli” yerine “ne yapmalı…” diye arama yapabilirsiniz.Elbette, en iyi turistik yerleri zaten ziyaret ettiniz, bu yüzden şimdi bunun yerine zamanınızı yerel bir deneyim için harcayabilirsiniz.Şehirde bulunduğunuz tarihlerde hangi olayların olduğunu kontrol edin.Tiyatroya, sinemaya veya canlı konsere gidin, yerel takımın bir futbol maçına gidin, en yakın dağda yürüyüşe veya tekne turuna çıkın, Noel pazarını ziyaret edin, sokak yemeği turunun tadını çıkarın veya şarap ve peyn,r tadımı, kişisel olarak tercih ettiğiniz ve ilgi alanlarınıza uyan, aynı zamanda ziyaret ettiğiniz şehrin havasına da uygun.Bu sizi yerel kültüre bir adım daha yaklaştırıyor.