Erasmus+ Staj Programı İçin Vize İşlemleri

Erasmus+ Staj Programı İçin Vize İşlemleri

Erasmus+ Staj Programı ile yurtdışında staj yapmaya hak kazanan öğrenciler gideceği ülkenin konsolosluğundan vize almak zorundadır. Şunu belirtmek isterim ki vize işlemleri tamamen öğrencinin sorumluluğundadır. Ne staj yapmak için anlaştığınız şirket ne de üniversiteniz sizin adınıza vize işlemlerini yapamaz. Bu kurumlar sadece konsolosluğun istediği belgeleri sağlamanızda rol oynarlar.

Gideceğiniz ülkenin konsolosluk sayfasından en güvenilir bilgileri elde edebilirsiniz. Kesinlikle aracı kurumlara güvenmeden işlemlerinizi kendiniz yapmaya özen gösteriniz. Gideceğiniz ülkenin konsolosluk sayfasında vize başvurusu için ihtiyacınız olan belgeleri hazırlamaya özen gösteriniz eksik belge kalmamasına dikkat ediniz ve konsolosluğa vereceğiniz tüm belgelerin büyük bir ciddiyetle incelemeye alınacağı için belgelerinizi tutarsız veya güvensizlik hissi uyandıracak şekilde hazırlamayın. Vize işlemlerinin en geç bir kaç ayı bulabileceğini göz önünde bulundurarak davet mektubunuzdaki başlangıç tarihini ona göre ayarlamaya dikkat edin.

Konsolosluktan başvuru randevunuzu aldıktan sonra gerekli bütün belgeleri hazırlayıp orijinal ve kopyalarını yanınıza alarak randevu tarihinizde konsoloslukta bulunun ve işlemlerinizi tamamlayıp, vizenizin durumunu beklemeye geçin. Eğer belgelerinizde eksiklik, tutarsızlık veya güvensizlik hissi uyandıran belgeler bulunmuyor ise başvurunuz Erasmus+ kapsamında olduğu için kabul edilecektir.