Sınırception! Sınır İçinde Sınır Kasabası: Baarle

Sınırception! Sınır İçinde Sınır Kasabası: Baarle

Merhabalar, bugün dünyanın en ilginç sınırlarına sahip olan Baarle kasabası hakkında sizlere bazı bilgiler vermeye çalışacağım.

Aslında iki ismi olan bu kasaba Hollanda’nın güney kısmında Kuzey Brabant eyaletinde bulunuyor. Kasabayı özel kılan şey ise kasabanın içerisinde Belçika’ya ait bölgeler bulunması ve bu Belçika’ya ait bölgelerin içinde ise tekrar Hollanda’ya ait bölgeler bulunması ve bu sınırların sadece yerdeki çizgilerle ayrılması.

Kafalar yeterince karıştıysa bu karışıklığı gidermek için şehrin tarihiyle başlayalım 🙂

Ortaçağda toprak sahipleri aralarında anlaşarak sınırları çizmiş olsalar da, 12. yüzyılda Breda Kontu ve Berbant Bükü arasında çıkan anlaşmazlıklar sonucu Baarle kasabasının sınırları ilginç bir hale gelmiştir. Toplamda 30 bölgeye ayrılan bu kasabada 22 bölge Belçika’ya 8 bölge ise Hollanda’ya aittir. 🙂 Belçika’ya ait bölgeler Baarle-Hertog Hollanda’ya ait bölgeler ise Baarle-Nassau olarak geçiyor.

Kasabada gezerken birbirinden ilginç sınırlar görebilirsiniz, bu sınırlardan bazıları sokakların ortasından, kafelerin yanından, evlerin ve marketlerin içinden geçmektedir. Sınır olan bölgeler sadece yerde + işaretiyle ayrılarak bir tarafına Belçika diğer tarafına Hollanda ülke kodları yazılmaktadır.

Kasaba içerisinde 2 farklı posta servisi, 2 farklı ambulans, 2 farklı itfaiye, 2 farklı kilise, 2 farklı belediye ve daha benzerleri bulunmakta. İki farklı ülkenin bu denli iç içe geçtiği başka bir yer bulmak pek mümkün olmasa gerek. Bazı yasal farklılıklarla ise daha ilginç durumlar ortaya çıkabilmekte. Örneğin 17 yaşındaki bir genç alkol almak için Belçika tarafını kullanırken, aynı alkolü Hollanda tarafında 20 yaşından büyük olduğu için satın alamıyor 🙂

Satın alma konusunda ise ilginç olan bir diğer şey ise bu market;

Marketin tam ortasından geçen bu sınır, marketin yarısının Belçika’da diğer yarısının Hollanda’da olmasına neden olmakta. Bu sınır asıl pandemi döneminde çok büyük bir garipliğe sebep olmuştur. Coronavirus kuralları her ülkede değiştiğinden, kapanma zamanı Belçika’da market alışverişi yasaklandığı için, bu marketin yarısı kapalı diğer yarısı açık kalmıştır. Alışveriş yapmak isteyen insanlar için marketin içindeki ürünler Hollanda tarafına taşınarak, sadece Hollanda tarafında satış yapılmıştır 🙂

Bazı sınırlar ise evlerin içlerinden, yanlarından, kenarlarından geçebilmektedir. İş yerleri ise sınır üzerindeyse, hangi ülkeye ve onun kurallarına tabi olmak isterlerse o ülkeyi seçmekteler.

Evlerde ise hangi ülkeye ait olduklarını anlamak için, kapı numaralarının renkleri hangi ülkeye aitse o ülkeye bağlı olduğu anlaşılmaktadır.

İnsanların iç içe, sınır kavramının tuhaflığını gözler önüne sererek yaşadıkları bu kasaba ufuk açmakla kalmayıp, dünyanın en hızlı ülke seyahatlerini yapmanızı sağlıyor. 🙂

Siz de bu ilginç deneyimi yaşamak isterseniz, umarım bu yazı deneyiminize eşlik eder.

Kaynaklar