Makedonya’nın Gözde Şehri Ohri Bölüm 2

Makedonya’nın Gözde Şehri Ohri Bölüm 2

Ohri yazımın birinci kısmında turistlerin uğrak yerlerini ve müzeleri ele almıştım. Yazımın bu ikinci kısmında ise diğer gezilecek yerlere dair sizleri bilgilendirmek istiyorum.

Ohri’ye dair en önemli yerlerin başında Ohri Gölü geliyor. Ohri Gölü, Avrupa’nın en eski ve en derin gölü olması nedeniyle önemli bir konuma sahip aslında. Ohri Gölü denilince de akla incisi geliyor. Bu incilerin meşhur olmasının sebebi ise Ohri Gölü’ndeki bir balıktan elde ediliyor olmaları. Bu nedenle hediyelik eşya alacak turistlerin ilk gittikleri yer genellikle inci satan dükkanlar oluyor. Sıra sıra inci satan dükkanlardan birinde mutlaka zevkinize göre bir şeyler bulacağınıza eminim.

Ben doğa aşığıyım diyorsanız;

Ohri’ye geldiğinizde sabahları göl kenarında sabah sporunuzu yapabilir, göl kenarındaki mekanlardan sabah kahvenizi alıp huzurlu bir şekilde güne başlayabilirsiniz. Şayet halka açık plajlara gitmek isterseniz yer bulamama ihtimaline karşı erken bir vakitte eşyalarınızı alıp gitmelisiniz. Doğa yürüyüşlerini tercih eden biriyseniz Çar Samuel Kalesine çıkarak uzaktan tüm Ohri’yi seyredebilirsiniz. Yokuşu ile bu kaleye çıkmak yorucu olsa da tarihi eski yapıları merak edenlere Çar Samuel Kalesi büyük bir fırsat sunuyor.

Türkçe konuşan birçok insana rastlayabileceğiniz Ohri’de yazın tekne turları da oldukça yaygın. 10€-20€ arasında değişen ücretlerle tekne turları ile Ohri’nin çevresindeki hemen her yeri görebilir ve keyifli bir vakit geçirebilirsiniz. Daha sakin ve kalabalık olmayan bir göl turu isterseniz de tekne sahipleri göl kenarında sizi bireysel ya da grup olarak uygun fiyata gezdiriyor. Tekne turları ile uğranması gereken diğer tarihi ve turistik bir mekân ise tepe manzarasıyla sizi hayran bırakacak Aziz Naum Manastırı.

Biraz daha müzik ve sanat arıyorum diyorsanız da Ohri’yi Temmuz ve Ağustos aylarında ziyaret etmelisiniz. Bunun sebebi ise Ohri’de her yıl 12 Temmuz- 20 Ağustos arasında geleneksel yaz festivalleri düzenleniyor. Ohri yaz festivalinde her yıl şiir okumaları, konserler, danslar, tiyatro gösterileri düzenleniyor. Halkın ve turistlerin büyük beğenisini toplayan yaz festivaline dünyanın birçok yerinden müzikal grupları da geliyor. Festivaldeki etkinliklere mekân olarak ise genellikle Çar Samuel Kalesi veya Antik Tiyatro seçiliyor. Yaz aylarını festivalsiz geçirmeyen Ohri, Arnavutluk ülkesine de yakınlığı ile bilinen adeta huzur şehri.