Bükreş'te Erasmus!

Bükreş'te Erasmus!

Selamlar arkadaşlar, bu yazıda size Romanya’nın başkenti olan Bükreş’teki Erasmus deneyimimden aklımda kalan temel tecrübelerimi paylaşmaya çalışacağım.

Dracula’nın ülkesine hoş geldiniz!

Öncelikle neredeyse hepimizin Erasmus tercihi yaparken dikkat ettiği en önemli konulardan olan maddiyattan bahsedelim. Romanya, Avrupa Birliği içerisinde Euro para birimini kullanmayan birkaç ülkeden biri. Haliyle günümüz döviz kurlarını düşündüğümüzde bu durum bizim için büyük bir avantaj sağlayabiliyor. Romanya’nın para birimi Lei (RON) ve bugünkü (25.08.2021) güncel kur ise 1 Lei = 2 TL’dir. Kurun, Türk Lirası’nın değer kaybına bağlı olarak kurun sürekli dalgalandığını belirtmekte fayda var. Lei – Euro kuruna baktığımızda son 1 sene içinde neredeyse hiç oynama olmadığını ve bu kurun yaklaşık olarak 1 Euro = 4.93 Lei olduğunu göz önünde bulundurursak, hesaplamalarınızı yaparken Lei’nin değer kazanmasından çok TL’nin değer kaybetme ihtimalini düşünmenizi tavsiye ederim.

Şehir içi ulaşım, özellikle Uber-Bolt gibi seçenekler gayet ucuz. Hele ki yanınızda arkadaşlarınızla binecekseniz, toplu taşımadan bile ucuza bir Uber ya da Bolt tutabilirsiniz. Otobüs ve toplu taşıma fiyatları ortalama. Fakat sürekli olarak kullanmanız gerekiyorsa abonman bilet alarak fiyatı daha da düşürebilirsiniz. Bu konuyu geçmeden pek fazla bilet kontrolü olmadığını ve yerli halkın da pek fazla bilet almadığını söyleyeyim. Tabii ben otobüslerle çok fazla haşır neşir olmadığım için siz yine de bana fazla güvenmeyin, otobüs tercih ederseniz biletinizi alın! 🙂

Romanya, Avrupa Birliği’nde olmasına rağmen maalesef Schengen Bölgesine dahil değil. Dolayısıyla bunu yeşil pasaporta sahip olmayan arkadaşlar için bir dezavantaj olarak belirtebiliriz. Erasmus öğrencisi olarak alacağınız vize Schengen Bölgesinde geçerli olmayacağı için bu bölgelere planladığınız seyahatler için vize almanız gerekebilir.

Romanya’da gezmeniz gereken gerçekten çok fazla güzel şehir var. Sibiu, Braşov, Cluj, Köstence, Timișoara ve birbirinden güzel, farklı yönleriyle öne çıkan eşsiz şehirler sizi bekliyor. Bu şehirler ile ilgili detayları, öne çıkan güzelliklere ayrı bir yazıda değineceğim. Öğrenciler sadece öğrenci kimlikleriyle tamamen ücretsiz tren biletleri alabiliyor. Yanlış duymadınız, trenler çok fazla lüks olmasa da, cebinizden hiç yol parası çıkarmadan tüm ülkeyi gezebilirsiniz!

Bükreş demişken gece hayatından bahsetmemek belki de yapacağımız en büyük hata olabilir. Balkanların Paris’i olarak bahsedilen Bükreş gece hayatıyla hayli meşhur. Erasmus öğrencilerinin de tercihlerini yaparken de bu kriteri göz önünde bulundurduğunu düşünürsek Bükreş’in hiç de kötü bir tercih olmayacağı kesin.  Üstelik Türkiye’den bile çok daha ucuza eğlenmeniz mümkün! Gideceğiniz mekanlara göre fiyatlar değişiklik gösterir tabii ki ama mekanların kampanyalarını, etkinliklerini ve özel günlerini takip ederseniz bütçenizi fazla zorlamadan sık sık sosyalleşebilirsiniz.

Rumenlerin de Türkleri sevdiğinden bahsetmeden yazıyı bitirmek olmaz. Tarihte kültürel anlamda uzun süre etkileşimde bulunduğumuz bu insanlar, günümüzde ise genellikle Türk dizileri ve turistik ziyaretler sebebiyle Türkiye’yi gerçekten çok seviyorlar. Zaten Bükreş’te birçok Türk dükkanı ve vatandaşının olduğunu göreceksiniz. Korkmayın her köşeden bir Türk çıkmayacaktır, sadece arada bir döner, lahmacun gibi yemeklerimizi özlediğinizde bunları yiyecek bir yeri kolayca bulabileceğiniz aklınızda bulunsun. Unutmadan söylemeliyim Dristor Kebab’ın dönerini denemeden sakın dönmeyin. Bükreş barlar sokağında bir şubesini bulabilirsiniz. 🙂

 

Daha detaylı bilgiler ile Bükreş deneyimimi anlatmaya devam edeceğim. Şimdilik hoşça kalın!