Sakin Üniversite Şehri Cottbus

Sakin Üniversite Şehri Cottbus

Cottbus, Brandenburg eyaletinde 98.359 nüfuslu (31 Aralık 2021) bağımsız bir üniversite şehridir. Başkent Potsdam'dan sonra nüfus bakımından en büyük ikinci şehirdir ve Brandenburg an der Havel ve Frankfurt (Oder) ile birlikte eyaletin dört bölgesel merkezinden biridir. Cottbus, şehirde sadece küçük bir azınlık yaşamasına rağmen, Aşağı Lusatia'daki Sorbların siyasi ve kültürel merkezi olarak kabul edilir. Orta kasaba bir hizmet, spor, bilim ve yönetim merkezidir. Burada bir Olimpiyat üssü, Cottbus Devlet Tiyatrosu ve Brandenburg Teknik Üniversitesi'nin Cottbus kampüsünü bulacaksınız.

Spor alanında Cottbus, aletli ve artistik jimnastikte ustaların turnuvası ve bisikletteki başarılı çalışmaları ile tanınır. Ayrıca, Cottbus sakinlerinin neredeyse beşte biri, yaklaşık 140 spor kulübünden birinde aktiftir. Boyutlarına göre ölçüldüğünde, Prince Pückler'in Branitzer Parkı gibi nispeten çok sayıda park ve yeşil alan vardır. Önümüzdeki birkaç yıl içinde, Cottbuser Ostsee, gelecekteki bir proje olarak eğlence değerini artıracaktır.

Cottbus'tan ilk olarak 1156'da bir belgede bahsedildi ve bugün Lusatia'nın en büyük şehri olarak, 15. yüzyıldan beri neredeyse tamamen Brandenburg ve Prusya'da bulunuyor. Cottbus, Berlin’e ve Dresden’e bir tren uzaklıkta bulunmaktadır.

Berlin ve Dresden’e yaptığımız gezi için kalacak yere para ödememek için  Cottbus’ta erasmus yapan arkadaşımın yanına gittim. Küçük bir yer olarak bilinmesine rağmen 11 peronlu merkezi tren istasyonuyla ve yüzölçümüyle o kadar da küçük bir yer olmadığını gördüm. Yoğun alman nüfusu ve az göçmen olması nedeniyle çok huzurlu bir yer olan Cottbus, biraz yaşlı şehri olarak da nitelendirilebilir. Yeşile doyacağınız bir şehir olmakta birlikte her yerin çok erken kapanmasıyla da dikkat çekiyor. Şehrin üniversiteye sahip olması üniversitelilerin ve erasmus öğrencilerin gidebileceği barların ve partilerin de sayısına olumlu yönde etki etmiş. Yurt çevresinde sürekli beraber takılan öğrenciler şehire renk katıyor. Berlin’e yakın olması ise şehrin en büyük avantajı. İstediğiniz zaman trene atlayıp 1.5 saatte Berlin’de olmak eğlence kotasını artırıyor.