Gezi Turu 1-Düsseldorf

Gezi Turu 1-Düsseldorf

Merhaba Arkadaşlar, Teknoservice firmasında Kurulum ve Teknik departmanda 90 gün sürecek olan stajımın 1.5 ayını tamamlamış bulunmaktayım. Bu süre zarfında oldukça fazla şehir ve ülke gezme fırsatım oldu. Bu kapsamda sizlere staj boyunca kaldığımız eyalet olan Kuzey Ren-Vestfalya’da yer alan şehirleri tanıtmak ve gezi tavsiyelerinde bulunmak istiyorum.

Öncelikle Kuzey Ren-Vestfalya eyaleti 396 şehre sahiptir. Bu nedenle gezebileceğiniz oldukça fazla seçenek mevcuttur. Tecrübelerim neticesinde belirli şehirler belirledim. İlk olarak bu eyaletin başkenti olan Düsseldorf ile başlamak istiyorum. Devam eden yazılarımda diğer beğendiğim şehirleri tanıtmaya devam edeceğim.

Düsseldorf

Düsseldorf bu eyaletin başkentidir. Nüfusu yaklaşık 620 bindir. Dünyanın ve Almanya’nın en yaşanabilir şehirlerden biri olarak kabul edilmektedir. Bu şehir Vodafone, E-Plus, Huawei, NTT, Ericsson, Oppo, Vivo ve Xiamoi gibi dünyaca ünlü şirketlerin ofislerine ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda reklam, pazarlama ve finans alanlarında da önde gelen şehirlerinden biridir.  Hermes, Louis Vitton, Dior ve Tiffany&Co. gibi en lüks markalar ve Almanya’nın en yüksek kiralı dükkânları Königsallee Caddesinde yer almaktadır. Sağladığı yüksek iş olanaklarının yanında yaşam koşulları da Düsseldorf’un tercih edilmesinde büyük bir faktör olarak göze çarpmaktadır.

Düsseldorf’ta gezilecek yerler

1-Königsallee

Königsallee veya kısaca Kö, Avrupa'nın önde gelen lüks alışveriş caddelerinden biridir. Neredeyse 87 metre genişliği ile Almanya'nın en geniş caddesi olarak kabul edilmektedir. Bu cadde çok sayıda lüks ve tanınmış markaya ev sahipliği yapmaktadır. Restore edilmiş evler, çeşmeler ve cadde boyunca uzanan ağaçlar ile harika bir manzara sunmaktadır. Düsseldorf merkez tren istasyonuna yaklaşık 15 dakika yürüme mesafesindedir.

2-Burgplatz

Bu meydan Ren nehrinin kıyısında yer almaktadır. Bu meydanda yürüyüş yapıp gün batımını izleyebilirsiniz. Aynı zamanda Schlossturm’da yer alan Schiffahrtsmuseumu gezebilirsiniz. Öğrenciler için giriş ücreti 1.5 Euro. Ardından çok yakın mesafede yer alan Altstadt’a geçip çeşitli market ve mağazaları gezip, yemek yiyebilirsiniz.

3-MedienHafen Düsseldorf

Bu meydanda ulusal ve uluslararası üne sahip mimarlar tarafından tasarlanmış yapılar mevcuttur. Başta medya ve iletişim, moda ve mimari olmak üzere sanat ve kültür alanlarından çok sayıda şirkete ev sahipliği yapmaktadır. Meydan çekiciliğini eski ve yeninin karışımına borçludur. Burada nehir kenarında yürüyüş yaparken ilginç binaların fotoğraflarını çekebilirsiniz.

4- Classic Remise Düsseldorf

Classic Remise Düsseldorf, içerisinde onlarca markaya sahip arabaların bulunduğu özel bir müzedir. Classic Remise 2006 yılında açılmıştır. Burada eski ve koleksiyon araçlar için atölyeler, satış ofisleri ve sergi alanları bulunmaktadır. Bir takım araçlar kapalı camlar içerisinde sergilenirken, diğer araçlar ise açık alanda sergiye açılmıştır. Burada klasik ve eski araçları detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.  Giriş ücretsizdir.

5- Schloss Benrath

Schloss Benrath, barock tarzda yapılmış bir saray olarak karşımıza çıkmaktadır. İçerisinde çeşitli müzeler barındırmaktadır. Bu müzelere göre giriş fiyatları değişiklik göstermektedir. Schlosspark’a giriş ise ücretsizdir. Burada yürüyüş yapıp, şehrin gürültüsünden uzak huzurlu bir vakit geçirebilirsiniz.