Potsdam Gezi Rehberi

Potsdam Gezi Rehberi

Merhabalar bu yazımda sizlere parklar ve saraylar ile dolu Potsdam şehri hakkında bilgi vereceğim.

Sansoucci Sarayı

1745’te inşa edilen bu sarayın çizimleri Almanya’nın en önemli krallarından biri olan Büyük Frederick’e aittir. Rokoko mimari stilinde tasarlanmış bu saray kralın istirahate çekilmek için kullandığı yazlık sarayı idi. Saray yapımından önce, o bölgede yaşayan bir yel değirmeni sahibi ile kralın arasından geçen hikâyeyi de araştırmanızı öneririm.

Sansoucci Parkı

Birçok güzel bahçenin, yapının ve heykelin bulunduğu bu parkın geçmişi 1744’e dayanır. Saray gibi bu park da Büyük Frederick’in izlerini taşıyor. Parktaki asıl ilgi çeken şey ise Büyük Çeşme. Bu çeşme mitolojik heykeller ile çevrelenmiştir.

Potsdam Filmmeseum

17. yüzyıla ait Barok mimarideki bir yapıda bulunan bu müze film severlerin mutlaka uğraması gereken bir yer. Burada hem uluslararası hem de Alman filmleri hakkında bilgi edinebilirsiniz. 1912’den beri film ortaya çıkaran ve Alman film tarihinin en önemlilerinden sayılan Babelsberg stüdyosu için özel kısmı da bulunmakta.

Filmpark Badelsberg

Yukarıda bahsettiğim gibi en eski film stüdyolarından olan Babelsberg’in tema parkı film müzesinden hemen sonra ziyaret edebileceğiniz muhteşem bir yer. Burada önceden kullanılmış ve halen kullanılan setleri görebilirsiniz. Ünlü isimler de görmeniz muhtemel. Bunların dışında 4D sinema ile yine film temalı restoranlar bulabilirsiniz.

Einstein Kulesi

Bilime meraklıysanız da 1924’te ekspresyonizm mimarisi ile yapılan bu kuleyi mutlaka gezmenizi öneririm. Uzun yıllar gözlemevi olarak kullanılan bu kule Einstein’ın teorilerine büyük katkıda bulunmuş.

KGB Hapishane

Zamanında ajanlık yapmaktan şüpheli bulunanların tutulduğu bu hapishaneyi, günümüzde müze olarak gezebilirsiniz. 1950’den 1980’e kadar hapishane olarak kullanılan bu yerde, mahkumların duvarlara kazıdığı yazıları ve yaşam şartlarını görebilirsiniz.

Sansoucci Parkı Çin Evi

Adından da anlaşılacağı gibi ağırlıklı olarak Asya mimarisi ile yapılmış olsa da Avrupa mimarisinden de esintiler taşımakta. Yine fikri Büyük Frederick’e ait olan bu yapının iç kısmında da porselen koleksiyonu ile duvar resimleri bulunmakta.

Biosphare Potsdam

350 farklı türün bulunduğu kapalı bir bahçedir. İçinde bulunan bitkiler çoğunlukla tropik bitkilerdir ve bitkilerin yanı sıra örümcekler, sürüngenler ve çeşit çeşit kelebekler bulunmakta.

 

Umarım yazımı beğenirsiniz, vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederim. Sizlere şimdiden iyi gezmeler.