Dortmund Gezi Rehberi

· 2 dakika okuma süresi
Dortmund Gezi Rehberi

Herkese Merhaba,

Bugün sizlere Almanya’daki botanik bahçeleri ve parklarıyla ünlü birçok güzelliğe sahip olan Dortmund şehrinde bir gün içerisinde yapabileceklerinizden bahsetmek istiyorum.

Naturmuseum

İlk olarak Naturmuseum ile başlamak istiyorum. Birçok müze gibi Naturmuseum pazartesi günü kapalı diğer günlerde ise 10:00-18:00 saatleri arasında açık. Müzeye giriş ise ücretsiz. Ancak müze içerisinde bulunan ayrı bir alanda bazı hayvan kalıntılarının sergilendiği odaya giriş ücreti 6 Euro. Müzeye gitmeden önce internetten rezervasyon yaptırmanız gerekli, QR kod ile müzeye çok kolay erişim sağlayabilirsiniz. Dünya tarihinin farklı dönemlerine yer verilmiş müzede son buzul çağından güneş sistemine kadar birçok alanda eser bulunmaktadır. Müzenin interaktif alanlarının olması da hem çocuklar hem yetişkinler için farklı bir deneyim oluşturmakta. Son olarak ise müzeden çıktığınızda sizi yemyeşil bir bahçe karşılıyor. Dortmund’a yolunuz düşerse mutlaka uğramanız gereken duraklardan biri Naturmuseum olmalı.

Brauereimuseum

Bir başka müze tavsiyesi ise Brauereimuseum. 1950 öncesi bira üretimi ve tüketimi ile Orta Çağ’da biracılık hakkında bilgi veren müzede eski bir bira arabasına da rastlamanız mümkün. Brauereimuseum’a giriş ise ücretsiz. Çok eski bira fıçılarını görerek bira üretiminin tarihi hakkında birçok şey öğrenebilirsiniz.

Westfalenpark

Bahçe ve park demişken Westfalenpark’tan bahsetmemek elbette olmaz. Şehrin gürültüsünden uzakta sakin ve huzurlu bir ortam istiyorsanız doğru yerdesiniz. Çiçek bahçeleri ve ağaçlar arasında yürümek bedeninize iyi gelirken aynı zamanda ruhunuzu da tazeleyecek. Bazen konserlerin de olduğu bu parkta sizi her an sürpriz bir konser alanı da bekliyor olabilir. Park haftanın her günü 10:00-22:00 saatleri arasında açık. Giriş ücreti ise normalde 3,50 Euro ama eğer 18:00’dan sonra giderseniz yalnızca 2 Euro ödemeniz yeterli.

Botanischer Garten Rombergpark

Botanischer Garten Rombergpark ise bir diğer büyüleyici bahçelerden bir tanesi. Çok fazla bitki çeşitliliği bulunan bu park içerisinde rengarenk çiçeklerin yanı sıra şifalı otlar da bulunmakta. Bitkilerin yanında bazı kuşlar, kaplumbağa gibi hayvanlara da rastlamak mümkün. Parkın içerisinde minik bir gölün olması da sizi tamamen doğada hissettiriyor. Botanik bahçeye giriş ise ücretsiz ve her gün saat 19:00’a kadar ziyaret edebilirsiniz.

Okuduğunuz için teşekkürler, bir sonraki yazıda görüşmek üzere!

Related Articles

Avrupa'da Mühendislik Stajı
· 2 dakika okuma süresi
Alman Kültürüne Kısa Bir Bakış
· 2 dakika okuma süresi
Strazburg'da Bir Gün
· 3 dakika okuma süresi
Prag Gezi Rehberi
· 2 dakika okuma süresi
Avrupa ve İskandinavya Arasındaki Köprü: Kopenhag
· 4 dakika okuma süresi
Teknoworld Şirketinde Erasmus Stajı
· 2 dakika okuma süresi