Almanya’da Yüksek Lisans Süreci

Almanya’da Yüksek Lisans Süreci

Almanya olanaklarıyla ve eğitim kalitesiyle yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilerin ilk tercih ettiği ülkeler arasında yer alıyor. Ancak bu süreç biraz yorucu ve uğraştırıcı olabiliyor.

Peki bu sürecin daha kolay bir şekilde gerçekleşmesi için ne yapmalısınız?

Siz de Almanya’da yüksek lisans yapmayı düşünüyorsanız yazımın devamını okuyabilirsiniz.

Öncelikle Almanya’da yüksek lisans yapmaya karar verdiyseniz ilk yapmanız gereken kendinize uygun bir üniversite ve ilgi alanınıza göre yüksek lisans programlarına bakmaya başlamak. Bunun için ilk adım olarak Almanya’daki üniversitelerin listesine bakmanız gerekiyor. Bunun için Almanya’daki üniversitelerin hepsinin yer aldığı internet sitelerinden faydalanabilirsiniz. Üniversitelerin listesinden, bazı üniversitelerin ağırlıklı olarak mühendislik alanında bazı üniversitelerin ise ağırlıklı olarak sosyal bilimler alanında geliştiğini fark edeceksiniz. Buna bağlı olarak üniversitelerin kendi sitelerinden programları incelemeniz güncellik açısından çok daha yararlı olacaktır. Üniversiteleri araştırırken çok fazla bilgiyle karşılaşacağınızdan dolayı elde ettiğiniz bilgileri, araştırmanızın en başında detaylı olarak not almanızda fayda var.

Peki üniversiteleri araştırırken nelere dikkat etmelisiniz?

  • Üniversitenin yoğunlaştığı bir alan olup olmadığı
  • Mezun olduğunuz bölümün ilginizi çeken yüksek lisans programına uyuşup uyuşmadığı
  • Üniversitenin dönemlik harç miktarı
  • İlginizi çeken yüksek lisans programının dili
  • Başvuracağınız programın sizden beklediği diploma puanı
  • Bölümün diğer beklentilerini karşılayıp karşılayamadığınız
  • Bölümün sizin beklentilerinizi karşılayıp karşılayamadığı
  • Belgelerin teslim tarihi

Üniversitelere başvurmaya karar verdiğinizde de aklınızda bulundurmanız gereken bir başka şey ise her üniversitenin belge gönderme tarihlerinin farklı olduğu. Belge gönderme işlemleri uzun süreceği için ve bazı üniversiteler elektronik belge kabul etmediği için belgelerinizi mümkün olan en kısa süre içerisinde göndermenizde fayda var. Bazı durumlarda belgenizi erkenden gönderseniz bile kargo yoluyla geç ulaşabiliyor ve üniversitenin belge kabul etme tarihi geçmiş oluyor. Bu nedenle belge teslim tarihlerine ayrıca dikkat etmelisiniz. Almanya’da yüksek lisans yapmak istediğinizde karşınıza çıkacak en önemli şeylerden birisi ise dil yeterliliğiniz. Bu nedenle programlara başvurularınızdan önce üniversitelerin kabul ettiği sınavlardan birinde gerekli görülen puanları almanız gerekiyor. İngilizce ya da Almanca programlara çoğunlukla C1 seviyesi ile başvuru yapabiliyorsunuz. Ancak istisnai olarak bazı programlar B2 seviyesini de kabul edebiliyor. Ayrıca bazı üniversitelerden şartlı kabul alma imkânınız da var.

Şartlı kabul nedir?

Şartlı kabul, sizin başvurduğunuz üniversiteden akademik olarak kabul aldığınız ancak dilinizi geliştirmeniz gerektiği anlamına geliyor. Şartlı kabul aldığınızda üniversite tarafından size belli bir süre veriliyor ve o süre içinde (bu genellikle 1 yıl oluyor) gerekli dil seviyesine ulaşmanız bekleniyor. Bunu ise dil kursları ile sağlayabilirsiniz. Bu dil kurslarını ise bazı üniversiteler öğrencilere kendileri öneriyor ya da üniversite kendi bünyesinde dil desteği sağlıyor.

Bu yazdıklarımı da dikkate alarak detaylı bir araştırmayla programlara başvurularınızı yapabilirsiniz.

Viel Erfolg!