Almanya'da Erasmus Stajı

Almanya'da Erasmus Stajı

Herkese merhaba! Ben Furkan Emre Çakıroğlu. 4.sınıf Elektrik Elektronik Mühendisliği öğrencisiyim. Erasmus+ Staj Hareketliliği ile Firma Teknoworld’de 2 aylık stajımı tamamladım. Bu yazımda sizlere staj süresince edindiğim tecrübelerden bahsedeceğim.

Temmuz ayının başında Almanya’ya geldim ve yurt dışında olmanın heyecanıyla etrafı da seyredip büyülenmeye başladım. İlk günler yaşadığım evin çevresini tanımakla geçti. Daha sonra ofise giderek iş hakkında konuşmaya başladık. Stajyer arkadaşlarımla hangi işlerle uğraştıkları, ilgi alanları hakkında konuştuk ve kaynaşmaya başladık.

İlerleyen günlerde şirket patronumuz Nuri Bey’e daha önce yaptığım projenin bir sunumunu yaptım.

Yazılıma duyduğum ilgi ve çalıştığım teknolojilere yatkınlığım sayesinde yazılım departmanında bir projeye başladım. Back-end geliştirmede kullanılan teknolojiler hakkında daha ayrıntılı araştırmalar yaptım.

Tabii bir Erasmus öğrencisi olarak gezmezsem olmaz değil mi? 🙂 Gezmeye önce çevre illerden başladım. Velbert, küçük tatlı bir yerdi ancak Düsseldorf’a gittiğimde gerçekten Almanya’da olduğumu hissetmeye başladım. Her köşede farklı bir dünyanın insanı ve herkes kendi aleminde eğlenebiliyordu. Ren nehrinin kenarında gün batımını izlemek ise yaşadığım keyifli anlardandı.

Patronumuz Nuri Bey ile dört arkadaş Amsterdam’a gittik ve Amsterdam’ın eşsiz güzellikte kanallarla çevrili sokaklarını gezme fırsatı bulduk.

Ofisimizde stajyer arkadaşların sayısının da artmasıyla ekipçe çalışmalarımız başladı. Drone uçurma alıştırmaları için ofisin yakınında bulunan nehir kenarına gittik. Barış arkadaşımın drone bilgileri sayesinde biz de faydalandık ve uçurma alıştırması yaptık. Farklı açılarla güzel fotoğraflar ve videolar kaydettik. Aşağıdaki fotoğraf drone alıştırmalarımız esnasında çekildi.

Nuri Bey ile Essen Konsolosluğu’nun güvenlik sistemleri çalışmalarını yaptık. Hareket sensörlerinin konumları belirlendi ve montajları yapıldı. Kameraların düzeni ve bakımı yapıldı. Konsolosluk gibi bir konumda kurulumda çalışmanın bizler için önemli bir yeri vardı.

Ofis arkadaşlarımızla samimi bir ortamda rahat bir çalışma düzenimiz bulunmaktaydı. Herhangi bir eksiğimizde patronumuz bize gerekli yardımlarda bulundu. Kod yazarken kahve içmenin yazılım geliştiricilerinde önemli bir yeri vardır 🙂

Özetle; bol gezmeli ve verimli bir Erasmus stajı geçirdiğimi söyleyebilirim. Ofis arkadaşlarımla keyifli iki ay geçirdik ve çok değerli dostluklar oluştu. Erasmus maceram bu şekildeydi. Okuduğunuz için teşekkür ederim. Hoşçakalınn…