''Ucuza Bilet'' Sanatının İncelikleri

''Ucuza Bilet'' Sanatının İncelikleri

Ucuz uçak bileti” konusuna başlamak istediğim nokta, yurt dışına seyahatin tek yolunun havayolu olarak görülmesi. Bu konuda farklı birçok alternatifinizin bulunduğunu hatırlatmam gerekiyor. Tabii ki havayolunun size en fazla seçenek sunacağı kesin. Bu yazımda uçakla seyahatin inceliklerini ve uygun yollu bilet almanın tekniklerini anlatacağım.

Öncelikle ucuza uçak bileti almak için genelde çok esnek bir plana ve zamana ihtiyacınız vardır. Çünkü biletler arz talep ilişkisine göre fiyatlandırılır. Sizin en az talep edilen zamanda, kimsenin aklına gelmeyecek yere gitmeniz gereklidir. Kimsenin aklına gelmeyecek bu yerler genelde popülaritesi düşük yerler olabilir. Ancak gezgin ruhlu bir insan için gittiği yerin bir önemi olmamalıdır. Yeni görülen her yer size yeni bir macera kapısı aralayacaktır.

Şimdi bu popülaritesi düşük yerlerin en güzel özelliğine geleceğim. Kimse size bu şehirlerin aslında gitmek istediğiniz popüler yerlerden çok uzak olduğunu söylemedi. Yani siz bu şehirlerden, başka şehirlere uygun bir şekilde geçebilirsiniz. Bu sayede hem istediğiniz yere gittiniz hem de fazladan başta önemsiz gibi gözüken yeni bir şehir daha keşfetmiş oldunuz bile.

En Ucuz Uçak Biletleri Ne Zaman?

Gideceğimiz yer konusuna karar verdiğimizi düşünelim. Şimdi tarihler konusu var. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, ilkbahar ve sonbahar ayları daima havayollarının en ucuz biletlerinin olduğu aylardır.

Uçak Bileti Ne Kadar Önceden Alınmalı?

Bu konuda insanların dilinde dolanan bir büyük yanlışı da düzeltmeliyim. Erken uçak bileti almak aslında sanıldığı gibi ucuz uçak bileti almak anlamına gelmez.

Bahar aylarında biletlerin ucuz olduğundan bahsetmiştim. Şimdi bir de bu biletlerin ne zaman uygun alınabileceği var. Örneğin sonbahardaki uygun biletler genellikle Mayıs-Haziran-Temmuz aylarında en uygun şekli ile satıştadır. Kış ayları için bilet istiyorsanız eğer Ağustos-Eylül aylarında almalısınız. İlkbahar planlarınız için yılbaşı geçirilmemeli.

Aslında bu tarihler seyahatinizden 3-4 ay öncesi diyebilirim. İstatistiklere göre de en uygun biletler bu kadar önce alınabiliyor.

Uçak Bileti Kampanyaları

Tarihlerimizi de belirledikten sonra şimdi bahsedeceğim farklı bir konu daha var. Bu da havayollarının yaptığı çeşitli kampanyalar. Belki de çoğumuz için bu kampanyalar öngörülemez olabilir. Aslında işler pek de öyle değil.

Örneğin ülkemizdeki en önemli temsilcisi Pegasus Havayolları olan low-costdenen uçuş firmaları, yani uygun fiyat vadeden firmalar genellikle her ay başında %10-30 arası biletlerine indirim yaparlar. Bu indirimler zaten uygun şekilde seçmiş olduğunuz biletlerin fiyatlarını daha da aşağı çekecektir.

Ya da havayolları yeni açtıkları hatları daima kampanyalı olarak satışa sunarlar. Çünkü yeni hatlar firmalar için de bir risk taşır ve bunun talebini toplamak için ilk biletleri ucuza sunarlar.

Koronavirüs Döneminde Ucuz Uçak Bileti Bulmak

2021 yılı ile beraber Koronavirüs Covid-19 pandemisi hayatımızın bir gerçeği. Pandemi maalesef yurt içi-yurt dışı seyahatlerimizi bir süreliğine askıya aldı. Fakat bu dönemde uçak bileti alanlar şanslı olabilir!

Havayolları hiç olmadığı kadar zor günler geçiriyor ve ucuz uçak bileti fırsatları da artıyor. Pandemi döneminde havayollarının özel kampanyalarını takip etmek sizler için avantajlı olacaktır. Ayrıca yakın zamana uçak bileti almanız (örneğin 2 hafta önceden) eskisinden çok daha ucuz olacaktır.