Pandemi Döneminde Erasmus

Pandemi Döneminde Erasmus

Merhabalar ben Ecrin Serbest, sizlere bu yazımda Pandemi Döneminde Erasmus tecrübelerimden bahsedeceğim.

Bu yıl Şubat ayında Erasmus için Letonya-Riga’ya gittim ve bir ay sonra 12 Mart’ta tam da 20.yaş günümde pandemi ilan edildi –harika bir doğum günü hediyesi(!)- Oda arkadaşımla market alışverişi yaptık. Türkiye’ye dönen arkadaşımız erzaklarını bize verdi ve karantina sürecimiz başladı. İlk dört gün odadan hiç çıkmadık. Sonralarda iki günde bir yolun karşısındaki markete gitmeye başladık. Bu sırada okulumuz online eğitime geçmişti ve çok verimli bir şekilde derslerimizi görüyorduk. Birkaç hafta sonra yakındaki parka yürüyüşe gitmeye başladık. Letonya zaten az nüfuslu bir ülke bir de pandemi süreci olduğundan dışarıda çok insana rastlamadık. Pandemi ilanından önce de tüm şehirde sosyal mesafeye yönelik önlemler alınmaya başlanmıştı.

Pandeminin birinci ayında artık tamamen sıkılmıştık. Yürüyüşlerimizi uzata uzata merkeze kadar gitmeye başladık. Toplu taşıma riskini almadan 4 km gidip merkezde gezip 4 km dönüyorduk. Bir de bu karantina döneminde uğraş olması için YouTube kanalı açtım. Onun bahanesiyle merkezde daha çok gezip videolar çekmeye başladım.

Mayıs ayının başında Türkiye Büyük Elçiliği tarafından tahliye uçuşu yapılacağının haberini aldık. Sonrasında görüştüğümüzde bahsedilen uçuşun başka bir ülkeden olduğunu öğrendik. Bize tavsiyeleri Letonya’dan yapılacak olan tahliye uçuşunu beklememiz oldu. O uçuş da asla gerçekleşmedi.

-işiniz düşerse büyük elçiliğe güvenmeyin-

Haziranın başlarında az da olsa Letonya’da havalar ısınmaya başladı. AVMlerde market ve eczane dışındaki dükkanlar da açıldı.

Bir tavsiye; Riga’dan hediyelik götürmek istiyorsanız en uygunları Maxima marketlerde… Biz de Akrapole AVM’deki büyük Maxima’dan hediyelikler aldık.

Erasmus’un sonlarına gelirken derslerimin hepsini başarıyla tamamladım. Çoğu dersten gruplar oluşturarak sunumlar hazırladık.

Dersler de bitince en büyük zorlukla karşılaştık; eve dönüş.

Dönüş biletini aldığımız tarihte uçuş olacağı kesin değildi. Büyük elçilik Türk vatandaşı olduğumuz için diğer ülkelere gidip Türkiye’ye dönüş yapamayacağımızı söyledi. Tabi ki güvenemedik ve THY ile görüşmeye gittik. Satın almış olduğumuz biletleri sorunsuzca Frankfurt-Türkiye uçuşuyla değiştirdiler. Biz de Frankfurt’a bilet ve bagaj hakkı aldık. 16 Haziran’da uzun bir yolculukla Türkiye’ye vardık.

Pandemi olmasa çok daha fazla eğlenip gezebilirdim buna şüphem yok ama pozitif olup hayatta çok az gencin tecrübe edebileceği bir durumu en verimli şekilde yaşayıp hem akademik olarak hem de kişisel olarak kendimi çok geliştirdim diyorum.

Ayrıca Erasmus maceralarımı ve daha fazlasını YouTube kanalımda da bulabilirsiniz!

YouTube Kanalıma Gitmek için Buraya Tıkla:)

ecrin serbest