Münich Gezi Rehberi

Münich Gezi Rehberi

Merhaba, bu yazımda sizlere Bavyera eyaletinin merkezi Münich hakkında yazacağım.

Münih ilk zamanlarında bir manastır olarak başlamış ve yıllar içinde bir yerleşim yerine dönüşmüştür.

Marienplatz

Neredeyse oluşumundan itibaren şehir merkezi olarak burası kullanılmış. Burada birçok kafe, restoran ve mağaza bulabilirsiniz. Ayrıca mart ayından ekim ayına kadar saat 11.00 ile 17.00 arası yeni belediye binasında (Neues Rathaus) GlockenSpiel adlı mekanizmayı izleyebilirsiniz.

English Garden

Englischer Garten gezebileceğiniz Münich’in en güzel ve en büyük parkıdır. İsmine bakarak sakın yanılmayın, farklı ülkeleri temsil edecek park alanları da bulunmakta, Japon bahçesi ve Çin Pagodaları da mevcut. Bu parkta yürüyüşe çıkabilir, bisikletinizi sürebilir veya piknik de yapabilirsiniz. Bunların yanı sıra Bavyera Ulusal Müzesi ve Bayvera Eyaleti Arkeoloji koleksiyonu da burada bulunmakta. Parkın diğer ilgi çeken şeylerinden biri ise nehrin bir kısmına yapılan dalga makinesi. Burada sörfçüler ile karşılaşmak sizi şaşırtmasın.

Nymphenburg Sarayı

Uçtan uca 600 metre uzunluğunda olan bu saray Barok mimarisi ile yapılmıştır. Yapımı 1674 yılında tamamlanan bu sarayı ve sarayın bahçesini mutlaka görmenizi tavsiye ederim. Bu saray ismini de aldığı Nymphenburg kanalının tam ortasına konumlandırılmıştır. Kanal bir yerden ayrılarak devam edip, sarayın havuzunun da bulunduğu kısımda tekrar birleşerek devam eder. Özellikle bahçe kısmının da bir o kadar görülesi olduğunu düşünüyorum.

Munich Residenz

7 avlu tarafından çevrelenen bu saray yıllarca birçok krala, dük ve lortlara ev sahipliği yapmıştır. 1579’da yapılan bu saray Rönesans döneminin ve Bavyera eyaletinin önemli bir sembolü kabul edilmektedir. Bunların yanı sıra bünyesinde Hazine Müzesi’ni de barındırmakta. Bu yapının doğu kısmında da Rokoko mimarisinde yapılmış Cuvillies Tiyatrosu’nu ziyaret edebilirsiniz.

BMW Müzesi

BMW merkezinin hemen yanında bulunan bu müzede, BMW’nin eski ve yeni modellerini görebilir, kullanılan teknolojileri öğrenebilir ve yıllar boyunca bu teknolojilerin nasıl değiştiğine tanıklık edebilirsiniz.

Olympia Park

1972 yaz Olimpiyatlarına ev sahipliği yapmış bu devasa yapı ve alan şu an konser ve festival gibi birçok etkinlik için kullanılmakta. Bunlardan en önemlisi de kasım ve aralık ayları arasında yapılan Tollwood festivalidir.

Bu belirttiğim yerler dışında başlıca ziyaret edebileceğiniz kiliseler ise Michaelkirche, Frauenkirche, Asamkirche ve Peterskirche kiliseleridir.

 

Umarım yazımı beğenmişsinizdir, bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Sizlere şimdiden iyi gezmeler.