Almanya’da Cadılar Bayramı

· 2 dakika okuma süresi
Almanya’da Cadılar Bayramı

Hepimizin duyduğu belki de kutlamaya hevesli olduğu cadılar bayramı tarihi yaklaşıyor. Bu yazımda sizlere cadılar bayramına dair kısa bilgiler verip Almanya’da nasıl kutlandığına değineceğim.

Tarihi pagan festivaline kadar uzanan cadılar bayramının isminin kökeni ‘kutsal akşam’ anlamına geliyor. Aslında cadılar bayramı, ruhların evleri ziyaret ettiğine inanılan bir dönemden günümüze kadar uzanmış durumda. Almanya’da her ne kadar geleneksel bayram kutlaması olarak anılmasa da hemen hemen tüm bireyler tarafından bilinen bir bayram. Her yıl 31 Ekim’de kutlanan cadılar bayramı yıllar içinde evrilerek çocuk bayramı haline dönüşmüş durumda. Daha Eylül aylarında çeşitli market ve dükkanlarda bal kabağı oymalarını, cadılar bayramı temalı kostümleri, mumları, ürkütücü dekorları, örümcek ağlarını, ruhları çağrıştıran nesneleri görmek mümkün.

Almanya’da cadılar bayramı okullarda da kutlanıyor. Çoğu okulda genellikle kulüpler etkinlik düzenler ve atıştırmalıklar eşliğinde cadılar bayramı kutlanır. Yetişkinler arasında ise temalı kostüm partileri veya çeşitli kulüplerde ürkütücü cadılar bayramı havası oluşturulur.

Eylül aylarından itibaren Almanya’nın bazı bölgelerinde bal kabağı festivallerini de görürseniz şaşırmayın!

Almanya’da cadılar bayramına dair bilmeniz gereken en önemli şeylerden birisi ise Almanya’daki cadılar bayramı neşeli bir cadılar bayramı konseptinden ziyade korkutucu bir havada gerçekleşir. Bu nedenle konseptler ve kostümler Almanlara göre korkutucu olmalıdır.

Cadılar bayramında (Allerheiligentag) Almanya’da duyabilecekleriniz;

‘‘Süßes sonst gibt’s Saures’’ (Bana tatlı bir şeyler ver yoksa ekşi şeyler olacak)

“Süßes oder Saures’’ (Şeker mi ekşi mi)

“Wir haben leere Taschen und wollen was zum Naschen!” (Çantamız boş ve bir şeyler atıştırmak istiyoruz)

Fakat cadılar bayramını kutlamak için hevesli bireylerin yanı sıra rahatsız edilmek istemeyenler de olabiliyor. Almanya’da cadılar bayramında rahatsız edilmek istemeyenler çoğunlukla ışıklarını kapatıyorlar. Bu nedenle ışığı kapalı olan evlerden ziyade camları bal kabağı dekorlarıyla veya cadılar bayramına özgü dekorlarla süslenmiş evleri cadılar bayramını kutluyor olarak düşünebilirsiniz.

Özet olarak Almanya’da cadılar bayramını kutlayacak yetişkin bireyler evlerde, iş yerlerinde ya da kulüplerde parti havasında kutlarlar ancak bu parti kelimesi sizi yanıltmasın. Yukarıda da bahsettiğim gibi cadılar bayramını Almanya’da kutlayacaksanız kostümleriniz, dekorlarınız ve makyajınız ne kadar ürpertici ve korkunç olursa o kadar iyi bir şekilde kutlamış sayılırsınız.

Süßes oder Saures?