Bonn Gezi Rehberi

Bonn Gezi Rehberi

Merhabalar bu yazımda sizlere Bonn’dan bahsederek, ilginizi çekecek ve görmek isteyebileceğiniz yerler hakkında bilgi vereceğim.

Bonn şehri Ren nehrinin hemen yanına konumlandırılmış, Almanya’nın en eski şehridir. Ayrıca Beethoven’nın doğum yeridir. Ayrıca 2. Dünya Savaşı sonrası Batı Almanya’nın başkenti olmuştur.

Bonn Münster

Bonn Münster, Almanya’nın en eski kiliselerinden biridir. Yapımına 11. yüzyılda başlanmış ve 13. yüzyılda bitmiştir. Bonn Münster kilisesini mimarisi dışında ilgi çekici yapan bir başka şey ise avlusunda bulunan ve zamanında burada başları kesilerek öldürülen din adamlarına anmak için yapılan heykellerdir.

Arithmeum

Matematikçi ve bilgisayar bilimcisi olan Bernhard Korte’nin hesaplama makinelerini bağışlaması ile kurulan bu müzede şu an 4000’den fazla matematik ve bilim ile alakalı cihazlar ve aletler mevut. Binanın yapısının tamamen camdan olması bilimin şeffaflığını temsil etmektedir. Bu müzede bilimin ve matematiğin yıllar içerisindeki evrimini görebilirsiniz.

Beethoven Haus

Beethoven Evi anlamına gelen bu müze, tahmin de edilebileceği gibi Ludwig von Beethoven’ın doğduğu evdir. Beethoven’a ait tüm eşyalar, mektuplar, notlar ve resimler bu müzede tutulmaktadır. Beethoven Haus’un hemen yanındaki binalar da Beethoven-Haus kuruluşuna ait kütüphane, yayım evi ve müzik salonudur.

Botanik Bahçe ve Poppelsdorf Sarayı

Poppelsdorf Sarayı şu an Bonn Üniversitesi bünyesinde bulunan ve 1715 yılında inşa edilmiş bir saraydır. Başpiskopos tarafından yaptırılan bu saray Barok mimarisi ile inşa edilmiştir. Tasarımı için görevlendirilen mimar aslında hiçbir zaman binayı görmeye gitmemiştir. Mimari planı bulunamamış fakat başpiskopos ile mimar arasındaki mektuplaşmalar binanın tasarım planına ışık tutmaktadır.

Saray Bonn Botanik Bahçesi’nde bulunmaktadır. Daha önce kale avlusu olan bu bahçe 2. Dünya Savaşı’nda hasar görmüş olmasına rağmen şu an 8.000 farklı bitkiye ev sahipliği yapmaktadır.

Haus Der Geschichte

Yıllık 1 milyon ziyaretçi ağırlayan bu müze 1945’ten günümüze kadar olan Alman tarihini sergilemektedir. Nitekim 2. Dünya Savaşı’ndan sonra ortaya çıkan Doğu ve Batı Almanya arasında farklılıklar vardır. Müzede bu farklılıklar dışında ayrıca birçok politik çizgi film ve karikatür sergilenmektedir.

Breite Strasse

İnstagram hesabınıza çok güzel katkısı olacak bu sokak, kiraz ağaçlarıyla doludur. Özellikle nisan ayında muhteşem fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.