Erasmus Deneyimlerinizin İlk Adımları

Erasmus Deneyimlerinizin İlk Adımları

Genellikle Erasmus programına katılmak için rehberler ve yapılacaklar listeleri vardır. Özellikle taşınmadan önce yapılması gerekenler ve birkaç ay boyunca nasıl seyahat edileceği konusunda tonlarca bilgiye ulaşabilirsiniz. Ancak, sonraki aylarda yeni evinize geldiğinizde ne yapmanız gerektiğini bulmak nadirdir.

Bu yüzden bu yazımda Erasmus şehrinize vardıktan sonra yapmanız gereken 6 maddeden bahsedeceğim.

1. Yakınınızda Bir Süpermarket Bulun

Bu ilk tavsiye kulağa oldukça açık gelebilir, ancak yine de belirtilmesi önemlidir. Yeni evinize vardığınızda, yakınlarda bir süpermarket aramalısınız. İlerleyen günlerde, birkaçını ziyaret edip, fiyatları karşılaştırmak ve favorinizi seçmeniz için bolca zamanınız olacaktır. Ancak bu sizin ilk gününüz olduğu için en temel ve gerekli şeyleri satın almanız gerekebilir. Çantanızı yiyecekle doldurmak yerine konaklamanız için diğer temel ürünlere odaklanabilirsiniz. Tuvalet kağıdı, peçete, temizlik ürünleri ve biraz yiyecek. Önemli olan, gerçekten de kullanmanız gereken şeyi satın almak ve sonrasında dinlenmek için evinize geri dönmek.

2. Yeni Evinizi Dekore Etme Zamanı

Evi bu kadar erken dekore etmeyi düşünmek biraz garip gelebilir ama bana güvenin, öyle değil. Tüm evi dekore etmenize elbette gerek yok ancak diğerlerinin yanı sıra battaniye, çarşaf, havlu gibi bazı temel ürünlere ihtiyaç duyabilirsiniz. Fazla abartıya kaçmadan odanız için de bazı süslemeler satın alıp kişisel dokunuşunuzu eklemek, kendi evinizdeymiş gibi hissetmenizi sağlayabilir. Yeni evinize alışma süreciniz ne kadar erken olursa sizin için o kadar iyi.

3. Öğrenciler için Her Zaman İndirimler Vardır

Avrupa’da öğrenci indirimlerini bulamayacağınız bir şehir yoktur. Genel olarak bu indirimlerden yararlanabilmeniz için yalnızca bir kart sahibi olmanız gerekmektedir. Bunu yapmak için, şehirde hangisinin kullanıldığını ve nasıl elde edileceğini öğrenebilirsiniz. Günümüzde çoğu kartlar fiziksel formattan dijital formata geçtiği için gitmeden önce bir dijital kart satın alabilirsiniz.

Bu kart hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak istiyorsanız buraya tıklayın! (bu kart her ülkede geçerli)

4. Toplu Taşımadaki İndirimler

Yeni bir şehre vardığınızda yapılacak ilk şeylerden bir diğeri, toplu taşıma hakkında bilgi almaktır. Şehir merkezinde, üniversitenize ya da staj yerinize yakın bir yerde yaşıyorsanız, bunu önemli görmeyebilirsiniz. Ama sonunda kullanmanız gerekebilir. Bu nedenle, mümkün olan en kısa sürede fiyat oranını kontrol edin. Aylık biletler ve öğrenci kartları size büyük oranda indirim sağlayabilir.

5. İkinci El Piyasası

Erasmus öğrencilerinin en iyi müttefiklerinden biri ikinci el piyasasıdır. Her yıl sizin gibi yüzlerce hatta binlerce öğrenci şehre taşınıyor. Ve tıpkı onlar gibi, birkaç ay sonra ayrılacaksınız. Bu yüzden ikinci el piyasası öğrenciler için çok faydalıdır. Diğer öğrencilerin kullandığı faydalı ürünleri çok düşük fiyatlarla bulabilirsiniz. Öğrenciler kendi ülkelerine dönmek zorunda kaldıklarında yanlarında götüremeyecekleri her şeyi satmak zorunda kalıyorlar. Bu yüzden fiyatları diğer yerlere göre çok daha uyguna bulabilirsiniz.

İkinci el bisiklet pazarına da bakmanızı öneririm. Bisiklet öğrenciler için ideal bir ulaşım aracıdır. Bisikletler, Erasmus yaparken her yere gitme özgürlüğünü verir ve bazen toplu taşımadan bile daha hızlı olabilir. Ayrıca işin başka güzel tarafından biri de, ülkenize dönmeden hemen önce bisikletin satışında bir sorun olmaması.

6. Erasmus için Tüm Etkinliklere Kaydolun

Üniversiteler genellikle Erasmus öğrencileri için bir karşılama etkinliği hazırlar. Bu etkinlik öğrencilere üniversitenin olanaklarını, öğretim yöntemlerini, değerlerini, şehri ve diğer faydalı ipuçlarını açıklamayı amaçlamaktadır. Önümüzdeki aylarda ihtiyaç duyacağınız her şey hakkında bir tür hızlı kurs, aynı zamanda gelen diğer öğrencilerle tanışmak için harika bir fırsattır.

ESN gibi öğrenci dernekleri ayrıca gelecekteki sınıf arkadaşlarınızla tanışmanıza yardımcı olmak için yerel etkinlikler düzenler. Hiçbir etkinliği kaçırmamak ya da önceden haberdar olmak için Facebook veya WhatsApp gruplarına katılabilirsiniz.