Mainz

Mainz

Mainz Ren Nehri kıyısında yer alıyor. Renanya-Palatina eyâletinin başkenti ve eyaletteki en büyük kenttir. Şehrin dışına doğru nehre pareler bir şekilde yerleştirilmiş bağları görebilirsiniz. Aynı zaman da Hessen eyaleti ile anlaşmalarından dolayı elma şarabı endüstrisi ilgili çalışmaları çok başarılıdır. Bu bazen bir tartışmanın da temeli olabiliyor almanlar arasında.

Eski kentte, Romalılardan kalma Mainz Katedrali etrafında bulunan dolambaçlı sokaklarda gezintiye çıkabilirsiniz. Bavyera tarzı bina yapısının savaştan sonra çok güzel bir şekilde renöve edilmiş. Bu durumun bizim ülkemizde de olmasını diliyorum. Ahşap binaların, barok ve rokoko cephelerinini rahtça anlayabilirsiniz aynı zaman da o dönem de kısa bir tur atıyormuşsun gibi hissedebilirsiniz. Arka sokaklarda takı butikleri, küçük atölyelere ve butik Mainz’a has şarap lokalleri bulabilirsiniz.

Bana soracak olursanız neden Mainz bu kadar özel diye Ren nehrinin diğer tarafında kalan Wiesbaden şehrinden esintileri ve bu uyumu çok güzel yakalamasından dolayı diyebilirim. Çünkü kardeş şehir de savaş sırasında çok ağır hasar almış ve yeniden yapılanma ve yenilenme sonucu tekrar güzel ve cezbedici yapısına kavuşmuştur. 2 şehir arasındaki köprü ile yürüyerek bile karşıya geçmeniz mümkün. İki şehri kıyaslama bana çok eğlenceli geliyor bu kadar yakın ama bazen o kadar uzak mimari anlayışı ve şehircilik yapısı özellikle. Tabi ki iki şehir ve şehircilik yapısının en güzel örneği doğanın insanlarla birleşimi. Yeşil alan oranı çok yüksek ve bunlar şehrin dışında değil insanların ulaşabileceği yerlerde. Coğrafya olarak Mainz kışları çok soğuk ve karlı değil yazları ise en yüksek 30 dereceyi görüyor. Hem kışını hem yazını gören biri olarak Mainz'ın her mevsim gezilebilir olduğunu düşünüyorum. Ayrıca Mainz’a ulaşım çok kolay Frankfurt’tan 50dk için de kolayca ulaşabilirsiniz.