Macera ve Adrenalin Tutkunları İçin Almanya

Macera ve Adrenalin Tutkunları İçin Almanya

Herkese merhaba, Almanya’da doğa sporları yapmak veya adrenalin yaşamak istiyor ancak nasıl yapabilirim diye düşünüyorsanız hiç merak etmeyin doğru yerdesiniz.

Almanya bir ormanlar ülkesi. 90 milyarı aşkın ağacı barındıran Almanya’nın üçte biri yani 11,4 milyon hektar alanı ormanlarla kaplı. Her ne kadar bu ormanlarda kamp yapma insana müthiş bir özgürlük duygusu veriyor olsa da, kurallar ülkesi Almanya’da olduğumuzu unutmamak gerek. Kamp alanları dışında kamp yapmak, aslen Almanya’da yasak. Ormanın herhangi bir köşesine çadır kuranlar, 500 Euro’ya varan cezalarla karşı karşıya gelebiliyor. Çadır kuranın tek bir kişi olması durumunda bu ceza daha yüksek bir tutarda olabiliyor. Bu yüzden kamp yeri ararken dikkatli olmak gerek. Kamp yeri bulma işinizi kolaylaştırmak için aşağıya birkaç link bırakıyorum.

  • Sıra dışı yerlerde kamp yeri arayanlar için Pop-up Camps.
  • Geleneksel biçimde kamp yapmayı tercih edenlerse kamp alanı bulmak için Pin Camp ya da Euro Campings sayfalarını kullanabilirler.

Yürüyüş yapmayı seviyor ve Almanya’da iseniz sizlere güzel bir haberim var. Almanya harika doğa yürüyüş yollarına sahip. Alman nüfusunun yaklaşık yarısı düzenli olarak trekking yapıyor. Bu yüzden dünyanın en büyük trekking festivali olan Alman Doğa Yürüyüşü Günü etkinlikleri de burada gerçekleşiyor. Yukarıda da bahsettiğim gibi üçte biri ormanlarla kaplı Almanya’da yürüyüş yolu bulmak hiç zor değil. Ancak çok daha güzel rotalar bulabilmeniz için germany travel sitesini buraya bırakıyorum.

Su yollarıyla delik deşik olan, göllerle bezeli ve denizlerle çevrili olan Almanya su sporlarını sevenler için harika bir fırsat. Benim de yapmayı çok istediğim kano turları için Almanya’da birçok imkân var. Almanlar hafta sonları doğa sporları yapmayı çok severler. Arabalarının üstüne kanolarını takmış Almanları görünce şaşırmayın. Neredeyse gördüğünüz her nehirde kano turu yapan insanları görebilirsiniz. Muhtemelen Almanya’daki en çekici çok günlük kano ve kamp yapabileceğiniz yer Mecklenburg-Batı Pomeranya’daki Müritz Ulusal Parkı‘ndadır. Almanya’ya geldiyseniz ve macera yaşamayı seviyorsanız bu doğal güzelliklerinin arasında kano turu yapmadan gitmeyin derim.

Bisiklet tutkunları için Almanya gerçekten mükemmel bir ülke. Her yeri bisiklet yolları ile çevrili olan bu ülkede bisiklet sürmek gerçekten çok keyifli. İki tekerlilere inanılmaz bir saygı var. Ülke genelinde iki yüzden fazla uzun mesafe bisiklet rotası bulunmakta. Ana yolun dışında olan bu rotalar genellikle nehir ve vadileri takip ediyor. İsteğinize göre rotalar bulmak ve bisiklet sevenlerin arasına katılmak için sizlere bett bike sitesine göz atmanızı tavsiye ediyorum.

Almanya’da bu anlattıklarım dışında çok daha fazla yapılacak aktivite gezilecek yer var. Umarım bu yazımda aklınızdaki bazı sorulara cevap bulabilmişsinizdir. Bir başka yazıda görüşmek üzere 🙂