Almanya’da Şaşıracağınız Şeyler! 2

Almanya’da Şaşıracağınız Şeyler! 2

Herkese merhaba, Almanya’daki ilginç şeyler bitmeyeceği için ilkine buradan ulaşabileceğiniz bu serinin ikincisini yazmaktayım.

Alman vatandaşlarının araba satın almak yerine kiraladıklarını biliyor muydunuz? Almanya ekonomisi çok iyi olduğu için araba fiyatları her sene düşmekte, bunun farkında olan Almanlar kendi ekonomik bütçeleri için de daha mantıklı olan kiralama sistemini kullanıyorlar. Bu sayede çok daha uyguna geliyor. Almanya’da nakit parayla araba alan kişiler genelde Türkler olduğu için araba satan yerler Türkleri çok sevmekte.

Almanya’ya geldiğinizde karayollarının karanlık olduğunu görünce şaşırmayın. Almanya devleti yolları aydınlatmak için harcanan elektriği üretim fazlalığı olmasına rağmen gereksiz bulduğu için ve araçların kendi farlarının yeterli olduğunu düşündüğü için, yolların hiçbirinde ışıklandırma göremezsiniz. Bunun yerine her yerde fazlasıyla reflektör ve trafik işaretleri vardır.

Almanya’daki ilk market alışverişi deneyimimde dikkatimi çeken ilk şey, kasa sırasında insanlar banda ürünleri koyduktan sonra arasına ürünler karışmasın diye bir parça koymalarıydı. Eğer siz koymaz iseniz insanlar size ilginç gözler ile bakıyor hatta kızdıkları bile oluyor. Kasiyer de bu parçaya göre hareket ediyor.

Almanlar inanılmaz dakik insanlardır. Eğer bir Almanla saat sekizde buluşma kararı aldıysanız Alman onu yedi buçuk diye not alır ve ona göre hazırlanır. Eğer beş dakika bile kaç kaldıysanız size karşı kafalarını sallar, kızar gibi söylemlerde bulunurlar. Almanya’da toplu taşıma sistemi de bu dakikliğe dayalıdır. Her otobüs, tren, tramvay hangisi olursa olsun tam zamanında kalkar tam zamanında durağa varır. Eğer kaç kalmış ise dava etme hakkınız vardır çünkü haklı olan taraf sizsinizdir.

Almanya’da 2 teker sürücülerine inanılmaz bir saygı vardır. Bütün yollarda kaldırımlarda bisiklet yolları olduğu gibi ülkenin her yerinde kiralayabileceğiniz bisikletler ve scooterlar var. Almanya’da bisiklet sürmeyi gerçekten çok isteyeceksiniz.

Almanya’ya geldiğinizde şaşıracağınız ve bir süre sıkıntısını çekeceğiniz bir diğer konu ise hangi çöpü nereye atacağınız olacaktır. Almanya bu konuya çok dikkat ediyor. Her çöpün kendine ait çöp kutusu ve günü var. Komşunuzun çöp kutusuna çöpünüzü atmayı aklınızdan bile geçirmeyin. Çünkü çöp kutuları para ile satın alınıyor ve eğer yanlış çöp kutusuna çöpünüzü atarsanız size ait olduklarını bildikleri için ceza yiyebiliyorsunuz. Bu konu hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

İkincisini yazdığım bu yazı umarım sizler için faydalı olmuştur. İyi Çalışmalar 🙂