Paris Rehberi ve Erasmus’un Avantajları

Paris Rehberi ve Erasmus’un Avantajları

Selamlar herkese, bugün dünyanın en çok ziyaret edilen şehirlerinden olan Paris’in, görülmesi gereken yerlerini kendi deneyimlerimle aktarmaya çalışacağım. Paris’teki birçok ünlü yapı UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer almakta. Bu yapıtların en önemlilerini ve tüm bu yerleri Erasmus+ öğrencisi olarak en uygun nasıl gezebileceğinizi gelin birlikte inceleyelim.

Arc de Triomphe (Zafer Takı)

Ünlü Şanzelize Cadde’sinin batısında, 49 metre yüksekliğiyle büyük Gaulle Meydanı’nın ortasında yer alan Arc de Triomphe, turistlerin akın ettiği önemli yapıtlardan. Geniş meydanın göbeğinde oldukça görkemli duran Arc de Triomphe, Paris gezisinin ilk noktası olmaya aday.

Avenue des Champs-Élysées (Şanzelize Caddesi)

Fransızlar için dünyanın en güzel caddesi olan Şanzelize’yi duymayan yoktur sanırım. Eskiden her yeri dutluk olan Şanzelize; 17. yüzyılın sonlarına doğru uzun ve gezilecek bir yer haline gelip, ismini ise 1709 yılında alıyor. Yılda 100 milyona yakın ziyaretçi alan ve birçok ünlü markanın dükkanlarının yer aldığı Şanzelize’yi özellikle akşam saatlerinde, cadde boydan boya ışıklandırılmış vaziyetteyken gezilmesi daha yerinde olacaktır. Paris’e gitmişken görmenizi tavsiye ederim.

Notre-Dame Katedrali

Diğer tüm önemli yapılar gibi Notre-Dame da Seine Nehri kıyısında yer alıyor. İşlemeli camları ve Gotik yapısının yanı sıra hâlen Roma Katolik katedrali olarak kullanılmakta. Oldukça popüler ve çokça ziyaretçi ağırlayan Notre-Dame’ı mutlaka görmelisiniz.

The Louvre

Dünyaca ünlü Mona Lisa tablosuyla birlikte 350 binden fazla eser ile dünyanın en büyük sanat müzesi olan Louvre; yalnızca en güzel kısımlarını gezmeniz için bile en az iki saatinizi istiyor. İslami sanat eserleri, Mısır, Yunan ve Roma eserleri; heykeller, tablolar ve daha birçok bölümüyle sizi esere doyduracak bölümlere sahip. Bu müzeyle ilgili sevindirici haber ise normalde 17 Euro’luk giriş biletini Erasmus+ öğrencisi olarak ödemenize gerek olmayışı. Louvre ücretsiz girebilmeniz için Avrupa vatandaşı olmanız veya Avrupa ülkelerinden herhangi birinde oturumunuzun olması gerekiyor. Bileti ücretsiz alabilmeniz için bilet bölümü veznedarına Erasmus+ öğrencisi olmanız sebebiyle geçici bir oturuma sahip olduğunuzu anlatıp ve belgelerinizi göstermeniz durumunda eğer biraz zor bir insansa da durumu biraz daha detaylandırarak ilettiğinizde size ücretsiz bilet tahsis edilecektir. Ben Yeşil Pasaportum olması sebebiyle durumumu anlatmakta biraz daha güçlük çeksem de vizeniz ve Erasmus belgelerinizle kolayca alabileceğiniz bu biletle Louvre’da keyifli bir müze gezisi sizleri bekliyor.

Eiffel Tower

Eyfel Kulesi’ni görmeden gitmeniz mümkün değil zira şehrin neredeyse her kısmından görülebilen dünyanın en çok ziyaret edilen noktası. Eyfel’in önündeki çimenlerde oturup görkemli kulenin keyfini çıkarabilirsiniz. Ayrıca Paris’i yukarıdan izleyebileceğiniz en güzel yer de Eyfel’in tepesi olduğundan linkini bıraktığım siteden güncel kuleye çıkış ücretlerine bakabilirsiniz. Gezim esnasında, orta kata merdivenle çıktıktan sonra asansörle tepeye çıkabileceğiniz paket yaklaşık 10 Euro idi. Eyfel’i göremeyeceğiniz tek noktadan Paris’i izlemenizi tavsiye ederim.

Les Invalides

Resmi adı Hotel National des Invalides, binlerce emekli askerin yaşam sürdüğü bir yere dönüştükten sonra; inşa süreci 1677–1706 arasında olan kilisesiyle birlikte, içerisinde birçok askeri koleksiyonun olduğu Musee de l’Armee’yi de içinde barındıran görkemli bir bütün haline geliyor. Napolyon Bonapart’ın mezarı ise içeride en beğendiğim kısım oldu. Napolyon’un atının iskeleti; Napolyo’nun kabrinin tam üstünde havada asılı bir şekilde sergileniyor. Bu müze ve diğer kısımlara giriş de ücretli(12 Euro) olsa da Erasmus+ öğrencileri, Louvre müzesinde dediğim aşamaların ardından ücretsiz giriş yapabiliyor. Les Invalides’i Paris gezinize muhakkak eklemenizi öneririm.

Bonus – Boat Tour

Paris gezinizi akşam saatlerinde başlayan bir bot turuyla sonlandırmak Paris’i unutulmaz bir yer yapma yolunda size çok şey katacak eminim. Işıklandırmasıyla Eyfel’in büyüleyici ambiyansı ve diğer mimari harikalar eşliğinde güzel bir turla Paris’in ruhunu bir de akşam yaşamanızı öneririm. Benim katıldığım tur şirketinin fiyat ve turları ile ilgili detaylı bilgi için bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Paris gezisi deneyimim ve önerilerim bu kadar. Umarım sizin için de keyifli bir gezi olur. Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle, iyi gezmeler.