Köln Gezi Rehberi

Köln Gezi Rehberi

Selamlar herkese, bugün Romalılar tarafından kurulan, NRW’nin en büyük şehri Köln’de gezilecek güzel yerleri inceleyeceğiz.

Gastronomi, sanat ve tarihe ilgi duyanlardansanız Köln’de gezilecek çok yer var.

Kölner Dom (Dom Katedrali)

Köln Katedrali, henüz trenden inmeden büyüleyici Gotik mimarisiyle karşınıza çıkıyor. Yapımına 1248 yılında başlanan katedralin inşası 632 yıl sürmüş ve 1880 yılında hizmete açılmış. Köln Katedralini 19. yüzyılda ziyaret eden bir Katolik olduğunuzu düşünün; tanrı ile inananın arasında güçlü bağlar kuran bu yapılar, belki de bu sebepten Köln Katedralinin de bu denli görkemli olmasına ön ayak olmuştur. Katedralin önünde fotoğraf çekilmekle kalmayıp ayinlere de katılmak isterseniz diye katedralin ayin takviminin bulunduğu bir link bırakıyorum. Köln Katedrali’ni ziyaret etmeden dönmeyin derim.

Altstadt (Eski Şehir)

Altstadt bölgesinde yer alan geleneksel evler, dar sokaklar, bira fabrikaları ve tarihi merkezi; Köln’ün kültürünü tanımanız açısından adeta bir rehber niteliğinde. Gitmişken ünlü Kölsch ve Weissbier’dan denemenizi tavsiye ederim.

Römisch-Germanisches Museum

1974 yılında ziyarete açılan kültürel tesis, bir zamanlar Ren kıyısında hâkimiyet kurmuş Roma uygarlığı hakkında değerli bilgiler barındırıyor. Giriş ücreti 3 Euro ve içeride Marcus Aurelius gibi birçok imparator ve savaşçısının büstü yer alıyor. O dönemki mimari yapılardan ve kullanılan silah, malzeme, kıyafet gibi eşyaların sergilendiği bu müzeyi mutlaka görmenizi tavsiye ederim.

Hohenzollernbrücke (Hohenzollern Köprüsü)

Ren Nehri üzerindeki Hohenzollernbrücke köprüsü, yoğun trafik nedeniyle Katedral Köprüsü yerine 1907–1911 yılları arasında inşa edilmiş.

II. Dünya Savaşı esnasında gerçekleşen bombardımanlardan hasar almadan kurtulan tek köprüde yürümek, kentte yapılabilecek en güzel aktivitelerden biri olarak kabul ediliyor.

Altstadt manzaralı köprüde yürürken göreceğiniz asma kilitler ise 2008 yılından bu yana aşklarını ölümsüz kılmak isteyen çiftler tarafından köprünün korkuluklarına asılıyor. Geçtiğimiz 13 yılda biriken asma kilitler korkulukları kapatsa da köprüye ayrı bir renk katmış.

Bunların haricinde gidip görebileceğiniz yerler;

Kölner Zoo (Giriş Ücreti: €19.50)

Museum Ludwig (Giriş Ücreti: €11)

Imhoff-Schokoladenmuseum (Giriş Ücreti: €12.50)

Hohe Straße

Flora und Botanischer Garten Köln (Giriş Ücreti: €5 (Rehberli Tur))

Köln Teleferiği (Giriş Ücreti: €4.80)

Wallraf-Richartz Museum (Giriş Ücreti: €8)

Duftmuseum (Giriş Ücreti: €5)

Gross St. Martin

Belçika Mahallesi

Kolumba Müzesi (Giriş Ücreti: €5)

Schnütgen Museum (Giriş Ücreti: €6)

Köln ile ilgili önerilerim bu kadardı. Umarım bol keyifli bir gezi olur. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, iyi gezmeler.