Almanya'daki Şenlik ve Etkinlikler

Almanya'daki Şenlik ve Etkinlikler

Herkese Merhaba! Bugün sizlere Almanya’daki kültürel etkinlik ve şenliklerden bahsedeceğim. Bir gün Almanya’ya yolunuz düşerse katılabileceğiniz etkinlik ve şenlikler için okumaya devam edin!

Oktoberfest

İlk olarak Oktoberfest’ten bahsetmek istiyorum. Almanya‘nın Bavyera eyaletinin Münih şehrinde her yıl ekim ayının ilk günlerinde düzenlenen festival yaklaşık 2 hafta sürmektedir. Münih şehrinde düzenlenen bu festivale her yıl yaklaşık 6 milyon kişi katılmaktadır. Festivaldeki en önemli şey biradır ve her sene festival kutlanırken, Münih Belediye Başkanı ahşap bira fıçısına çeşme çakması ile tören başlar ve Almanlar bu olayı “O’zapft is!” kelimesini söyleyerek kutlarlar. Oktoberfest, ülkedeki tek bira festivalidir. Bu festivalde dilediğiniz kadar ücretsiz bira içebilirsiniz.

Alman Birliğinin Günü

Bir diğer önemli gün ise Berlin Duvarı’nın yıkılması ve doğu ve batı olarak ayrılan iki ülkenin birleşmesinin kutlandığı Alman Birliğinin Günüdür. Alman Birliği Günü 3 Ekim’de etkinlikler, ücretsiz konser ve festivallerle birçok eyalette kutlanılır. Bu kutlamalarda her yıl farklı bir şehir ev sahipliği yapmaktadır. Bunun yanında Berlin’de her sene birkaç gün süren “Burgerfest” gösterileriyle Alman Birliğinin Günü kutlanmaktadır.

Berlin Film Festivali

Almanya etkinlikleri demişken Berlin Film Festivalinden bahsetmemek tabii ki de olmaz. Her yıl şubat ayında düzenlenen Berlin Uluslararası Film Festivali, Avrupa’nın önde gelen film festivallerindendir. Aynı zamanda bir diğer adı olan Berlinale olarak da bilinir. Çeşitli film türlerinin yer aldığı festivalde 400’e yakın film çeşidini bulabilirsiniz.

“Fastnach” veya “Fasching”

Karnaval, “Fastnach” veya “Fasching” şenlikleri olarak da adlandırılan bu günde de insanlar çeşitli kostümler giyerek eğlenmektedir. Bu karnaval festival havasında geçmekte insanlar ziyafet vererek çok fazla yemek ve içki tüketmektedirler. Karnaval kelimesi orta ve kuzey Almanya’da kullanılırken Fasching kelimesi ise güney Almanya’da kullanılmaktadır.  Fastenach ise Baden-Württemberg’de kullanılmaktadır.

Kültürler Karnavalı

Karnaval demişken Almanya’daki çok kutlanan bir karnaval olan Kültürler Karnavalı’nı ekleyerek bitirmek istiyorum. İlk kez 1996 yılında Berlin’de yapılan bu karnaval Almanya’da yapılan etkinliklerin en eskilerinden. Tüm kültürlerin birleşerek kaynaşması ve sevginin yayılması için düzenlenen karnavalda herkes oldukça renkli kıyafetler giyerek çeşitli müzikler eşliğinde eğleniyor. Bu karnavala katıldığınızda birbirinden lezzetli kokuları duymaya hazır olun çünkü her sokak başında pamuk şeker ve köri kokuları sizi takip ediyor olacak.

 

Almanya’ya geldiğinizde birbirinden eğlenceli olan bu etkinlik, şenliklerden bir tanesine kesinlikle katılmanızı tavsiye ediyorum. Okuduğunuz için teşekkürler, görüşmek üzere!